Haberler

02 Haziran 2014

Kazakistan'da Ahilik Konferansı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde Türk-İslam medeniyetinin kurduğu özgün bir sistem olan, iş ve çalışma ahlakının prensiplerini dünyevi ve uhrevi boyutlarda ele alan Ahilik’in, dost ve kardeş Orta Asya ülkelerinde tanıtılmasını amaçlayan Ahilik Konferansları’nın ilki Kazakistan’ın Almatı şehrinde yapıldı.

TİKA ile Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen organizasyon Almatı’da bulunan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Konferansta Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Şeker “Ahiliğin Temelleri ve Fütüvvetnâmeler”, Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım Ceylan “Ahiliğin Tarihi Boyutu Ve Fonksiyonları”, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Erdem “Ahiliğin İktisadi Boyutu ve Günümüze Yansımaları” konulu tebliğlerini sundular.

Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ve Türkiye Almatı Başkonsolosu Suphi Atan’ın açılış konuşmasını yaptığı konferans, Türk işadamları, vakıf temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından takip edildi. Yapılan konuşmalarda, Ahilik’in kaynağını ve özünü Orta Asya medeniyetinden aldığı ve gelecekte bu değerlerin ihya edilmesi gerektiği vurgulandı.

Konferans sonunda, TİKA Kazakistan Koordinatörü Evren Rutbil tarafından Rektör Prof. Dr. Sabri Hizmetli’ye konferansa evsahipliği yapmalarından dolayı teşekkür plaketi sunuldu.

Sonraki Haber

Arnavutluk Emniyet Teşkilatı Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında 13 kişiden oluşan Arnavutluk Emniyet Teşkilatı personeline Patlama Sonrası İnceleme Kursu Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar tarafından...