Haberler

02 Haziran 2014

Karadağ'da 100 Yıl Önce Yazılan Mektup TİKA Eli ile Cevap Buldu

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Karadağ’daki temaslarının son gününde, başkent Podgoritsa yakınlarındaki Mehmed Fatih Medresesi ve 2010 yılında restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan Tuzi kasabasındaki Nizam Camisi ve Şehitliğini ziyaret etti.

Karadağ temaslarının son gününde Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Mehmed Fatih Medresesi ve 2010 yılında restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Tuzi kasabasındaki Nizam Camisi ve Şehitliğine ziyarette bulundu. Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç ve medrese yetkilileri tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Feyziç ve medrese yetkilileri ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, daha sonra Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa ettirilen ancak İkinci Dünya Savaşı döneminde tamamen yıkılan, ardından 2010 yılında inşaatı TİKA tarafından tamamlanarak yeniden hizmete açılan Tuzi kasabasındaki Nizam Camisi ve Şehitliğini ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, burada yaptığı açıklamada, 1907 yılında, Osmanlı’nın son dönemlerinde caminin yeniden inşası için bir mektubun gönderildiğini ancak zorlu savaş dönemleri söz konusu olduğundan bunun gerçekleştirilemediğini kaydetti. Son kez 1931 yılı bir Kadir Gecesi’nde Müslümanların burada bir araya geldiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, daha sonra caminin yıkılmaya terk edildiğini söyledi.

2010 yılından söz konusu caminin restorasyonunun TİKA tarafından tamamlanarak hizmete açıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Çok şükür, Türkiye tarafından 2010 yılında, cami yeniden inşa edilerek ibadete açılıyor. Şu an içerisinde bulunduğumuz bir şehitlik de var. Mezar taşlarını görüyorsunuz etrafta. Ecdadın mezarlarını ve şehitliği de ziyaret etmiş olduk. Burada, Tuzi halkı tarafından büyük bir sempati ve coşkuyla karşılandık” diye konuştu.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç ise yaptığı açıklamada 1907-1908 yıllarında buradan cami için yardım mektubu gittiğini belirterek, “Fakat birkaç yıl sonra Osmanlı buradan çekiliyor ve cami bakımsız bir halde kalıyor. 1931 yılında Kadir Gecesi’nde burada cemaat teravih namazı kılıyor ve bu teravih namazı camide kılınan son namaz oluyor. Bundan sonra cami kapatılıyor ve yavaş yavaş yok oluyor. 89 yıl sonra Kadir Gecesi’nde bu cami Türkiye ve TİKA sayesinde tekrar açıldı. Ve o 100 yıl önce gönderilen mektup cevabını buldu” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Karadağ’daki üç günlük temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç ve İslam Birliği Başkanı Rıfat Fezyiç ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ayrıca, Bar şehrindeki Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezinin açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’e, Karadağ’daki temaslarında, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Niyazi Tanılır, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA yetkilileri, TBMM milletvekilleri Şirin Ünal ve Faik Tunay da eşlik etti. Karadağ’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Türkiye’ye döndü.

Sonraki Haber

Arnavutluk Emniyet Teşkilatı Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında 13 kişiden oluşan Arnavutluk Emniyet Teşkilatı personeline Patlama Sonrası İnceleme Kursu Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar tarafından...