Haberler

02 Haziran 2014

Makedonya'da Ali Rıza Efendi Anı Evi Hizmete Açıldı

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Merkez Jupa Belediyesi arasında imzalanan protokol ile başlatılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi Anı Evi Müze Kompleksi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan projelerin açılışının yapıldığı Ankara ATO Merkezi’nde düzenlenen Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza töreniyle hizmete açıldı.

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Merkez Jupa Belediyesi arasında imzalanan protokol ile başlatılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası “Ali Rıza Efendi Anı Evi” Müze Kompleksi, her iki ülke uzmanları tarafından yapılan arkeolojik araştırmalar ve çevre köy evleri üzerine yapılan incelemeler neticesinde, aslına uygun olarak projelendirilerek bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede aslına uygun olarak inşa edildi.

Birbirinden bağımsız iki evden oluşan kompleks alt kısmında kalan yapı akraba evi, üst kısımda olan ev ise Anı Evi olarak inşa ve tanzim edildi. Akraba evinin giriş katında bir mutfak ve üst katında Mustafa Kemal Atatürk’ün idadi yıllarını yansıtan Manastır Odası bulunuyor. Anı Evi ise, giriş katında bilgilendirme odası ve bilgi panoları ile tanzim edilmiş olup, üst katlarda Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi’nin baba ve annesi olan Kızıl Ahmet Efendi, Ayşe Hanım ile Mustafa Kemal Atatürk ve kızkardeşi Makbule hanımın çocukluk dönemleri gerçekçi silikon heykelleriyle yansıtılmaya çalışıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla TİKA tarafından tamamlanan projelerin açılışının yapıldığı Ankara ATO Merkezi’nde düzenlenen “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” töreni sırasında Makedonya’nın Merkez Jupa Belediyesi’ne bağlı Kocacık köyüne canlı bağlantı sağlandı. “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” gününde düzenlenen açılış törenine, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, AKP Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Genelkurmay Başkanlığı’nı temsilen Korgeneral Musa Avsever, Keçiören ve Selçuk Belediye Başkanları, Makedonya Cumhuriyeti’ni temsilen ise Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gyorge İvanov, Başbakan Yardımcısı Vladimir Peşevski, Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska, Dışişleri Bakanı Nikola Popovski, Devlet Bakanı Hadi Nezir, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Goranço Koteski, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve TİKA Makedonya Koordinatörü Teoman Tiryaki yanısıra sivil toplum kuruluşları, ülkenin hemen her bölgesinden öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuklara hitap eden Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gyorge İvanov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile canlı bağlantı sırasında, “Ali Rıza Efendi Anı Evi” Projesi’nin açılış töreninde bulunduğundan duyduğu memnuniyetin yanısıra, başta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türk halkına ve özellikle TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. İvanov, söz konusu projenin Makedonya’ya gelecek olan ziyaretçiler ve turistler açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Mayıs ayı içerisinde Türkiye’nin Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasından dolayı, ülke olarak duydukları üzüntüyü ve taziyelerini dile getirdi.

Sonraki Haber

Arnavutluk Emniyet Teşkilatı Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında 13 kişiden oluşan Arnavutluk Emniyet Teşkilatı personeline Patlama Sonrası İnceleme Kursu Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar tarafından...