Haberler

26 Nisan 2016

Kazakistan’ın Mesleki ve Teknik Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılından bu yana uygulanan "Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı" Kazakistan’da devam ediyor.

TİKA Kazakistan’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kazakistan’da “Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı" uygulanıyor. Geçtiğimiz dört yıl boyunca toplam 311 Kazak öğretmen ve yöneticinin katıldığı program Kazakistan tarafında büyük memnuniyet uyandırdı ve devamı konusunda isteklerini dile getirdiler. Bu çerçevede 2016 yılında da uygulanan programa Kazakistan'dan beş ayrı branştan (okul öncesi, turizm ve aşçılık, bilgi işlem ve programlama, büro yönetimi ve ilkokul öğretmenliği) 42 öğretmen 2 yönetici olmak üzere toplam 44 kişi katıldı. Eğitimler İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5 ayrı meslek lisesinde (Bağcılar Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zeytinburnu M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eyüp Haydar Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih-Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güngören 50. Yıl Ahmet Merter İlkokulu) uygulanıyor.

Dört yıldır gerçekleştirilen programda kazanılan tecrübelerin Kazakistan’da uygulamasını incelemek amacıyla 2015 Eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 10 kişilik öğretmen ve idareci heyeti Astana ve Almatı’ya çalışma ziyaretlerinde bulundu. Türkiye’deki programlara katılan okulların incelendiği ziyaret neticesinde; dört yıldır Türkiye’de verilen eğitimde gösterilen uygulamaların çok büyük oranda hayata geçirildiği gözlemlendi. İnceleme gezisine katılan idareci ve öğretmenler Kazakistan’ın söz konusu programa gösterdiği ilgiden ve kararlı bir biçimde bağlı kalınmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Zeytinburnu Polis Kongre ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er ile Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk katıldı.

Er yaptığı açılış konuşmasında TİKA’nın Kazakistan’a yönelik faaliyetlerinden bahsederek Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı’nın beş yıldır başarıyla uygulanan bir çalışma olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti. 

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığının temsilcisi Behkzade Mukhanova, TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen programın Kazakistan mesleki ve teknik eğitim sistemine yaptığı katkılara değinerek teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

"TİKAbuhayan" Programı İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filipinler’de Keçi Yetiştiriciliği” ve “Etçi Doğal Tavuk ve Piliç Yetiştiriciliği”  projelerini hayata geçiriyor. TİKA, Filipinler’e yönelik faaliyetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Uygulama sahası olarak seçilen Filipinlerin güneyinde bulunan...