Haberler

27 Nisan 2016

"TİKAbuhayan" Programı İlk Meyvelerini Vermeye Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filipinler’de Keçi Yetiştiriciliği” ve “Etçi Doğal Tavuk ve Piliç Yetiştiriciliği”  projelerini hayata geçiriyor.

TİKA, Filipinler’e yönelik faaliyetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Uygulama sahası olarak seçilen Filipinlerin güneyinde bulunan Mindanao adasındaki Cotabato şehri gerek ulaşım imkânlarının kısıtlı olması gerekse güvenlik sorunu nedeniyle ihmal edilmiş bir yerde. Filipinler’de yaşayan Müslüman nüfusun büyük bölümüne ev sahipliği yapan bölgede, halkın sürekli faydalanabileceği ve aynı zamanda katkıda bulunabileceği projeler geliştirilirken,  hayata geçirilen “Keçi Yetiştiriciliği” ve “Etçi Doğal Tavuk ve Piliç Yetiştiriciliği”  Projeleri ile bölge halkının önemli ihtiyaçlarının uzun vadede karşılanması planlanıyor.

Yerel Kalkınma Yolunda Bir Işık: “Keçi Yetiştiriciliği Projesi”

TİKA Manila Program Koordinasyon Ofisinin uzun süren özverili hazırlık çalışmaları ve uygulama esnasında gösterdiği çaba meyvelerini verdi. Upi Belediyesi, Kibucay kazasında başlatılan projenin açılışı hem köy muhtarı hem de “Homeland Producer Cooperative” (Anavatan Üreticiler Kooperatifi ) temsilcisi olan Taugan S. Kıkay’ın konuşması ile başladı. Törende Taugan S. Kıkay TİKA’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kooperatif üyeleri adına TİKA’ya faaliyetlerinden ötürü teşekkür etti. Banga Moro Development Agency’nin (BDA) yanı sıra gözlemci olarak JICA’dan davet edilen IMT üyesi ve Japonya Büyükelçiliği Birinci Kâtibi Tamabayashi Yosuke’de konuşma yaparak TİKA heyetinin bölgeyi ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun da bir konuşma yaparak kalkınmanın tüm sorunların en iyi çözümü olduğuna vurgu yaptı.  

Keçi Üretim Tesisinde 35 kooperatif üyesinin katılımıyla yapılan açılışa, bölge halkı yoğun ilgi gösterdi. “Keçi Yetiştiriciliği Projesi” ile bölgedeki keçi arzının artırılması hedefleniyor. Projeyle uzun vadede bölgede tesisi için uzun uğraşlar verilen barış sürecine de katkı sağlanması bekleniyor.

Etçi Doğal Tavuk ve Piliç Yetiştiriciliği Projesiyle Yeni Bir Soluk

Günümüze kadar devam eden süreçte önemli mesafeler kat edilmiş olan Etçi Doğal Tavuk ve Piliç Yetiştiriciliği Projesi, Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun tarafından yerinde incelendi, işbirliği içerisinde bulunulan Allied Technology ve Development Inc. Kooperatifi ve kooperatifin aktif üyeleriyle bir araya gelindi. Tamamlanmasıyla birlikte bölgede 150.000 kişiye fayda sağlayacağı öngörülen proje yerinde incelendikten sonra kooperatif üyeleri ile fikir alışverişinde bulunuldu. Kooperatif yararlanıcısı ve proje sorumlularından Farouk Bin Udzair TİKA’nın bölgede göstermiş olduğu özverili çalışmalardan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Sonraki Haber

Kanuni Sultan Süleyman'ın Kayıp Mezarı Tarihçiler Tarafından Değerlendirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, 2013'ten bu yana Zigetvar'da yapılan kazı çalışmalarında Macaristan'daki en büyük Osmanlı yerleşkesinin bulunduğu noktasında yeni bulgular ortaya konulduğunu belirterek, "Hamam, palankanın içinde yer alması gereken kışla, cami...