Haberler

23 Şubat 2016

Kazakistan’da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan Oral Şehrinde iki okulun Kazak Dili Sınıfı ve Teknoloji Sınıfı tadilatı yapılarak, modern eğitim cihazları ile donatıldı.

TİKA Kazakistan’da eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Fen Bilgisi, Matematik ve Edebiyat alanlarında 1996 yılından bu yana eğitim veren, ülke genelinde ve eyalet başarı sıralamasında dokuz yıldır ilk sıralarda yer alan 41 No’lu Okul’a Kazak dili sınıfı ve 1940 yılından günümüze kadar eğitim veren 43 No’lu Okula Teknoloji Sınıfı kurdu.

41 No’lu Okul 2000-2012 yılları arasındaki il, eyalet genelindeki başarıları sonucunda 2012 yılında fen lisesi oldu. Başarı sıralamasında il genelinde 45 okul içerisinde ilk 3’e giren okuldan son 5 yılda mezun olan öğrencilerin %90’ı eğitim bursları kazanmış ve %70’i farklı olimpiyat dallarında derece aldı.

1940 yılında Demiryolcular Okulu olarak eğitime başlayan 43 No’lu Okul ’da 25’i bedensel engelli, 13’ü down sendromlu olmak üzere 533 öğrenci eğitim görüyor. Eğitim dili Kazakça olan okullarda yaklaşık 1000 öğrenci eğitim alıyor.

Kazakistan’a eğitim alanında her yıl desteğini artırarak devam eden Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini ileten İl Milli Eğitim Müdürü Jansulu Toremuratova modern cihazlarla donatılan teknoloji sınıfının çocukların geleceğini inşaaetmede yardımcı olacağını belirterek bir milleti var eden unsurların başında öz dilini koruma olduğunu belirterek kurulan Kazak Dili Sınıfı’nın önem ve anlamının çok büyük olduğunu vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA Tacikistan İçişleri Bakanlığı Konferans Salonunu Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tacikistan İçişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nu yenilendi. TİKA Tacikistan’da idari alt yapıların güçlendirilmesi alanında bir projeye daha imza attı.. Bu kapsamda TİKA tarafından Tacikistan İçişleri Bakanlığı'na ait kurum içi...