Haberler

30 Aralık 2015

Kazakistan’da 7 İlçeye Sağlık Hizmeti Veren Hastanenin Konferans Salonu Yenilendi

Kazakistan’ın Akmola Eyaleti Sağlık İdaresi’ne bağlı olarak 7 ilçeye tıbbi hizmet veren 2 no’lu Bölgesel Hastanesi’nin Konferans salonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

TİKA, Kazakistan’da projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Kazakistan’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kazakistan’ın Akmola Eyaleti Sağlık İdaresi’ne bağlı olarak 7 ilçeye tıbbi hizmet veren 2 no’lu Bölgesel Hastanesi’nin Konferans salonu yenilendi.

Astrahan, Arşalı, Korgaljın, Egindiköl, Ereymentau, Şortandı ve Tselinograd ilçelerine hizmet veren 195 yataklık hastanede cerrahiye, dâhiliye, doğumhane, bulaşıcı hastalıklar, pediatri ve jinekoloji bölümleri bulunuyor. Her yıl yaklaşık 7500 hastanın tedavi gördüğü hastanede 2015 yılında 2 binden fazla çocuk dünyaya geldi.

Kazakistan’da sağlık alanında yaşanan ciddi problemlerden arasında her yıl artan verem hasta sayısı ve diğer hastalıkların tanı ve tedavisinde yaşanan güçlükler yer alıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in “Sağlıklı Kazakistan” programı çerçevesinde doktorların ve hastane personelinin tecrübelerinin artırılması, hastalıkların tanı ve tedavisi konularında eğitim programları düzenlenebilmesi amacıyla TİKA tarafından hastanenin konferans salonu yenilendi.

Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, doktorlar ve hastane personelin katılımıyla açılan konferans salonunda konuşan 2 no’lu Bölgesel Hastanesi yetkilileri, sağlık alanında Türkiye’nin desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunarak, dost ve kardeş iki ülkenin her alanda işbirliğinin artarak devam etmesi temennilerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA Kosovalı Boşnak Gençlere Türkçe Öğretiyor

Kosova’nın Jupa bölgesinde yaşayan Boşnak gençlere yönelik Yunus Emre Enstitüsü’nün dört okulda düzenlediği kurslarda daha modern ortamda dil öğreniminin sağlanması kapsamında ihtiyaç duyulan teknik ekipmanlar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sağlandı. TİKA,...