Haberler

30 Aralık 2015

TİKA Kosovalı Boşnak Gençlere Türkçe Öğretiyor

Kosova’nın Jupa bölgesinde yaşayan Boşnak gençlere yönelik Yunus Emre Enstitüsü’nün dört okulda düzenlediği kurslarda daha modern ortamda dil öğreniminin sağlanması kapsamında ihtiyaç duyulan teknik ekipmanlar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sağlandı.

TİKA, Kosova’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Kosova’da farklı sektörlerde önemli projelere imza TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Jupa bölgesinde yaşayan Boşnak gençlere yönelik Yunus Emre Enstitüsü’nün dört okulda düzenlediği kurslarda, daha modern dil öğretim metotları için ihtiyaç duyulan teknik ekipmanlar TİKA tarafından temin edilerek yetkililere teslim edildi.

Ekipmanlar Jupa bölgesinin merkezi olan Reçane’deki Meto Bajraktari İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen törenle okul müdürlerine teslim edildi. Proje kapsamında 4 okulda diz üstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, projeksiyon perdesi ve sınıf perdelerinden oluşan projeksiyon sistemi kuruldu. Törende, TİKA Kosova Program Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Bülent Üçpunar, Reçana Meto Bajraktari İlköğretim Okulu, Planjane köyü Planjane İlköğretim Okulu, Donje Ljubinje 25 Mayıs İlköğretim Okulu, Gornje Ljubinje Izvor İlköğretim Okulu Müdürlerinin yanı sıra Türkçe kurslarına katılan öğrenciler de hazır bulundu.

TİKA Kosova Program Koordinatörü Ümütlü teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin, ortak tarihi geçmiş ve kardeşlik bağları doğrultusunda ilerlediğini belirtti. TİKA Kosova Program Koordinatörü Ümütlü, Boşnak gençler arasında çok büyük bir ilgiyle karşılanan kurslara değinerek, söz konusu projenin Türkiye’de öğrenimlerini devam etmek isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.  

Türkçe’nin Kosova’da öğrenilmesi konusunda yürütülen çalışmalarından bahseden Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi Müdür Vekili Üçpunar, TİKA tarafından temin edilen teknik malzemeler sayesinde, modern öğretim metotları ve teknolojiler kullanılarak öğrencilerin Türkçe’ye daha kısa bir zamanda hakim olabileceklerini belirtti.

Jupa bölgesinde TİKA tarafından yürütülen projelerle Türkiye’nin daima Kosova’nın yanında olduğunu ifade eden Reçane Meto Bajraktari İlköğretim Okulu Müdürü Esad Kurejşepı, diğer okul müdürleri ve öğrencilerin de adına Türkiye’ye ve TİKA’ya sonsuz teşekkürlerini iletti.  Düzenlenen teslim töreni, hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.

Sonraki Haber

Çingiltey Belediyesi Sağlık Merkezi’nin Çocuk Polikliniğine Malzeme ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Moğolistan’da Ulanbator’a bağlı Çingiltey Belediyesi’nde bulunan Sağlık Merkezi’nin Çocuk Polikliniğine malzeme ve ekipman desteğinde bulundu. İlçede 54 bin çocuk ve genç yaşıyor. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye...