Haberler

07 Ağustos 2016

Karadağ'da Rojaye Şehrinin Ana Su İsale Hattı TİKA İşbirliğinde Yenilendi

Karadağ’ın Sancak Bölgesi’nde bulunan Rojaye Şehrinin içilebilir temiz suya ulaşımını sağlamak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Rojaye Belediyesi işbirliğinde yapımı tamamlanan Rojaye Şehri Ana Su İshale Hattı, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde bulunan ve nüfusunun %95’ini Müslümanların oluşturduğu Rojaye şehrinin ana su isale hattı, TİKA ile Rojaye Belediyesi işbirliğinde yenilenerek yaklaşık 10 bin kişinin içilebilir temiz suya ulaşımı sağlandı. Söz konusu ana su ishale hattının açılışı sebebiyle düzenlenen törene Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç, Karadağ Başbakan Yardımcıları Rafet Husoviç ve Petar İvanoviç, Ekonomi Bakanı Vladimir Kavariç, Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Branimir Gvozdenoviç, T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Rojaye Belediye Başkanı Eyup Nurkoviç, bölge halkı ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde Karadağ Hükümeti adına söz alan Karadağ Başbakan Yardımcısı Petar İvanoviç, TİKA’nın ülke genelinde gerçekleştirdiği etkin projelerden dolayı Karadağ Hükümeti olarak duydukları memnuniyeti dile getirdi. Başbakan Yardımcısı İvanoviç, TİKA ile Rojaye Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen sözkonusu su sanitasyonu projesi ile Rojaye şehrinin altyapısı konusunda büyük bir eksikliğin tamamladığını belirterek, söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip ise, Türkiye’nin yardım eli olan TİKA’nın Karadağ genelinde hayatın her alanına dokunan çok önemli proje ve destekler sağladığını belirtti. İki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Büyükelçi Galip, söz konusu proje ile Rojaye şehrinin su isale hattındaki asbest ve kanserojen madde içeren ve halk sağlığını tehdit eden unsurların ortadan kaldırıldığını söyleyerek, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti. 

Törende söz alan Rojaye Belediye Başkanı Eyüp Nurkoviç de, Türkiye’nin dostluk ve kardeşliğini her zaman yanlarında hissettiklerini belirterek, Türkiye’ye büyük bir sevgi besleyen Rojaye halkına yönelik olarak sağlanan bu büyük hizmetten dolayı TİKA ve Türkiye’ye müteşekkir olduklarını kaydetti.

Proje kapsamında, Rojaye’deki 7,7 kilometrelik ana su isale hattının yenilenebilmesi amacıyla gereken tüm ana su taşıma boruları TİKA tarafından temin edildi. Rojaye Belediyesi işbirliğinde şehrin tüm ana su hattı yenilenerek asbest ve kanserojen madde içeren ve halk sağlığını tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılmış oldu.

Sonraki Haber

Afganistan’da Sarı Pul Üniversitesine Bilgisayar Sınıfı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan 1500 öğrenci kapasiteli Sar-ı Pul Üniversitesine bilgisayar sınıfı kuruldu. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’da tarımdan sağlığa, idari...