Haberler

08 Ağustos 2016

Afganistan’da Sarı Pul Üniversitesine Bilgisayar Sınıfı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan 1500 öğrenci kapasiteli Sar-ı Pul Üniversitesine bilgisayar sınıfı kuruldu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’da tarımdan sağlığa, idari sivil altyapıların desteklenmesinden sağlık alanına kadar birçok projeyi hayat geçiren TİKA tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan 1500 öğrenci kapasiteli Sar-ı Pul Üniversitesine bilgisayar sınıfı kuruldu.

Sar-ı Pul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törene Sar-ı Pul Valisi Muhammad Zahir Vahdet, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinasyon Ofisi Koordinatör Yardımcıları Burak Kadir Kıllıoğlu ve Kenan Yıldırım, Sar-ı Pul Üniversitesi Rektörü Araş Halili’nin yanı sıra öğrenciler katıldı.

TİKA, modern eğitim araçlarının en önemlilerinden olan bilgisayarı öğrencilerin eğitimlerinin bir parçası yaparak, hem bilgiye daha kolay ulaşılmasına hem de dünyadaki gelişmelere kapalı olmadan kendini yenileyen ve geliştiren bireyler oluşmasına katkıda bulunuyor.

Açılış töreninde konuşan Sar-ı Pul Vilayeti Valisi Vahdet, Türkiye’nin her alanda Afganistan’ın yanında olduğunu ve Türkiye’nin gerçekleştirdiği yardım faaliyetlerinin çok önemli olduğunu belirterek Afgan halkının bunu hiçbir zaman unutmayacağını vurguladı.  Sar-ı Pul Vilayeti Valisi Vahdet, ayrıca 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi nedeniyle üzüntü duyduklarını, Türkiye Devleti ve halkı için dua ettiklerini belirtti.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatör Yardımcısı Kıllıoğlu ise TİKA olarak Afganistan’da yüzlerce proje gerçekleştirdiklerini belirterek eğitimin hem kadın hem erkek için farz olduğunu vurguladı. En önemli yatırımların eğitim alanında olduğunu söyleyen TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatör Yardımcısı Kıllıoğlu, Sar-ı Pul Üniversitesine yapılan bilgisayar sınıfının yüzlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlamasını umudunda olduklarını belirtti. 

Sonraki Haber

Yenikapı ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne Sırbistan’dan Destek

7 Ağustos akşamı İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne destek amacıyla eş zamanlı olarak Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak Bölgesi şehirlerinden Novi Pazar’da da bir destek mitingi düzenlendi. Türkiye Dostları...