Haberler

22 Mayıs 2023

Karadağ’da Arıcılığın Gelişimine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Karadağ’ın güneyinde bulunan Ulçin şehrinde "Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi" düzenlendi.

Karadağ'da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, TİKA ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğiyle Ulçin şehrinde "Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi" düzenlendi. Eğitime toplamda 26 kişi katıldı.

Arıcılık konusunda bilgi ve becerileri geliştirmeyi hedefleyen eğitim ile arı yetiştiriciliği teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri gibi konular ele alındı.

Ulçin Belediye Başkanı Ömer Bayraktari, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, TİKA tarafından başlatılan bu projenin Ulçinli arıcılar için büyük bir teşvik olduğunu vurgulayarak projenin devamını dilediklerini ifade etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak ise yaptığı konuşmada, tarım sektöründe istihdamı artırmaya yönelik projeleri önemsediklerini belirtti. Toprak, Karadağ'da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi'nin başarıyla devam etmesinden memnuniyet duyduklarını ve Ulçin Belediye Başkanı’na işbirlikleri için teşekkür etti. Ayrıca, sürdürülebilir tarım projelerinin desteklenmeye devam edileceğini vurguladı.

Karadağ’da arıcılık alanında yapılan destekler

TİKA, 2007 yılından bu yana Karadağ'da faaliyet göstermekte ve tarım sektöründe gerçekleştirdiği projelerle 2200’den fazla üreticiye destek olmuştur.

Bu kapsamda, 2017 yılında başlatılan Karadağ’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında 65 aileye arı kovanı ve ekipman desteği sağlanmıştı. 2021 yılında gerçekleştirilen “Başlangıç Destek Paketi” desteği ile de 30 genç arı yetiştiricisine 3’er arılı kovan ve ihtiyaç duydukları ekipmanlar temin edilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Niamey Devlet Hastanesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de bulunan Niamey Devlet Hastanesine donanım desteğinde bulunuldu. TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde başlatılan Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Nijerli sağlık çalışanlarına yönelik...