Haberler

22 Mayıs 2023

TİKA’dan Niamey Devlet Hastanesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de bulunan Niamey Devlet Hastanesine donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde başlatılan Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Nijerli sağlık çalışanlarına yönelik “Acil Durum ve Doğal Afet Müdahaleleri” konularında eğitimler düzenlendi.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve “eğitici” unvanını alan Nijerli sağlık çalışanları, TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen eğitim programları ile Nijerli meslektaşlarına eğitim veriyor. Bu kapsamda, Niamey’in en çok ziyaret edilen hastanesi olan Niamey Devlet Hastanesinin acil servis bölümünde görev yapan 30 acil sağlık çalışanına, “eğitici” unvanına sahip sağlık çalışanları tarafından eğitim verildi.  

TİKA beşeri kapasitesini iyileştirmek amacıyla eğitim desteği verdiği Niamey Devlet Hastanesinin acil servis bölümünde kullanılmak üzere defibrilatör, hasta gözetim monitörü, tekerlekli sandalye, EKG cihazı, oksijen tüpü, hasta yatakları, acil servis çantası, sedye, muayene kitleri, tansiyon aletleri, oksimetre vb. tıbbi malzemelerden oluşan donanım desteğinde bulundu.

Teslim törenine, T.C. Niamey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mahir Saruhan, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi Başhekimi Rezzan Sümeli ve hastane çalışanları katıldı.

Törende söz alan kurum temsilcileri, TİKA’nın Nijer’de gerçekleştirdiği önemli sağlık çalışmalarına vurgu yaparak, iki ülke arasındaki iş birliğinin devam etmesine yönelik temennilerini ilettiler.

Sonraki Haber

“Balkanlar'da Türkler ve Türkçe Kongresi” TİKA’nın Destekleri ile Düzenlendi

Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan Hasan Priştina Üniversitesi bünyesindeki Türkoloji bölümünün kuruluşunun 35. yıl dönümü dolayısıyla "Balkanlar'da Türkler ve Türkçe Kongresi" düzenlendi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle düzenlenen kongrenin açılışına, TİKA Başkan Yardımcısı...