Haberler

03 Haziran 2014

Kafkasya Üniversiteler Birliği Iv. Olağan Kongresi Gerçekleştirildi

Kafkasya Üniversiteler Birliği IV. Olağan Kongresi enerji temalı olarak Ankara’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazar Forumu ve ASEM işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Kafkasya Üniversiteler Birliği, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın girişimi ve Gürcistan’ın Ahıska Bölgesinden Ahıska Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tina Gelaşvili, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsa Habibbeyli ve Türkiye’den Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kars Kafkas Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve Artvin Çoruh Üniversitesi’nin katılımıyla 2009 yılında kuruldu.

II. Olağan Kongre Batum’da Azerbaycan, Nahçıvan, İran, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den 42 üniversiteden Rektör düzeyinde katılım ile gerçekleştirilmişti. III. Kongre ise Azerbaycan’da yapıldı. KÜNİB III. Olağan Kongresi sırasında Rektörler ve YÖK Başkanı tarafından imzalanan “Akademik İşbirliği Protokolü” Mevlana Değişim Programının temelini teşkil ediyor.

IV. Olağan Kongre ise Enerji temalı olarak Ankara Bilkent Otel’de Ardahan Üniversitesinin ev sahipliğinde TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazar Forumu ve ASEM işbirliğiyle gerçekleştirildi. Kongreye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Valiler, Azerbaycan, Kırgızistan, Gürcistan, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinden Rektör ve Rektör Yardımcıları ile Türk akademisyenler ve kamu görevlileri katıldı. Ayrıca söz konusu kongreye Azerbaycan, Gürcistan, İran, Kırgızistan, Kırım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinden 28 rektör ve rektör yardımcısı iştirak etti. IV. Olağan Kongrede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Küreselleşen Dünya’da Enerjinin Rolü: Kafkasya Örneği konulu bir konferans verdi.

Açılış konuşmaları Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof Dr. Ramazan Korkmaz, Samstkhe-Javakheti Üniversitesi rektörü Prof. Dr Merab Beridze, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Nahçıvan Devlet Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Saleh Meherremov, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sebahattin BALCI ve Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Pourmohammadi tarafından yapıldı.

Açış konuşmalarının ardından KÜNİB 2014 Edebiyat Ödülü töreni yapıldı. KÜNİB 2014 Bilim Ödülü’ne layık görülen Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı, yazar Anar Resulzade’ye ödülü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından verildi.

Sonraki Haber

Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı işbirliğinde 02-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner...