Haberler

04 Haziran 2014

Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı işbirliğinde 02-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TİKA üçüncü ülke eğitim programı kapsamında gelişmekte olan ülkelerin kapasite geliştirme programlarının desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, YEGM ve JICA işbirliğinde Tacikistan, Yunanistan, Kazakistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Moldova, Kosova, Moğolistan, Ukrayna, Kırgızistan, İran, Türkmenistan ve Afganistan’dan toplam 21 uzmana Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitim Programı düzenleniyor.

Söz konusu eğitim programı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine Japonya Ankara Büyükelçisi, Yutaka Yokoı, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh ve TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er konuşmacı olarak katıldı.

Bölgesel işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Asya, Orta Doğu ve Balkan ülkelerine yönelik olarak 2002 yılında YEGM, tarafından başlatılan JICA, 2011 yılında da TİKA’nın katılımlarıyla üçlü işbirliği halinde yürütülen Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi Eğitimlerinin, 14’ncüsü 2–13 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

21 katılımcının teşrif ettiği 2 haftalık eğitim programı Enerji Verimliliği ve Enerji Yönetimi konularını içeren teorik ve pratik çalışmalar olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Ayrıca İstanbul’a yapılan üç günlük seyahat programı kapsamında, fabrikalar ziyaret edilerek sanayide gerçekleştirilen enerji yönetimi ve enerji verimli uygulamalar gösterilecek.

2014 yılı için, 2–13 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitime, Tacikistan, Yunanistan, Kazakistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Moldova, Kosova, Moğolistan, Ukrayna, Kırgızistan, İran, Türkmenistan ve Afganistan’dan toplam 21 kursiyer katıldı.

Sonraki Haber

Tacikistan'da Engellilere Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çocuklar ve Yetişkinler Psikiyatri Sağlığı Merkezi ile Çocuk Rehabilitasyonu Merkezi’ne araç ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA Taciksitan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam...