Haberler

19 Nisan 2014

Kabil'de Göçebe Öğrencilere Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kabil ve Logar’ın bazı bölgelerinde yaşayan göçebe öğrencilere çadır desteğinde bulunuldu.

Kış mevsiminin geçmesiyle birlikte Afganistan’ın soğuk bölgeleri kapsamına giren Kabil ve Logar Vilayetlerinde egitim öğretim yılı başladı. Eğitimin açık havada verildiği Kabil ve Logar’ın bazı bölgelerinde yaşayan göçebe öğrenciler TİKA Kabil Koordinatörlüğü yetkilileri tarafından ziyaret edildi.

Eğitim altyapısının zayıf olduğu Afganistan’da, eğitim ve öğretim geleneksel bir şekilde çadırlarda devam ediyor. Çadır sıkıntısı çeken bazı okullara çadır yardımı yapan TİKA, Kabil Vilayeti Çarasbab İlçesi Gazi Abad Köyü için 18, Logar İli Muhammed Ağa İlçesi Karez-i Devlet Köyü için ise 12 olmak üzere toplam 30 eğitim çadırı desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen eğitim çadırları düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Afganistan Halk Meclisi Kuçiler, Kabileler, Göçmenler ve Yurtsuz Kalanlar Komisyonu Başkan Yardımcısı Milletvekili Muhammed Yusuf Sabir, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, TİKA Kabil Program Koordinatör Yardımcısı Abdurrahman Sibgatullah Toprak, Okul yetkilileri, Köy Muhtarları ve öğrenciler katıldı.

Afganistanlı yetkililer törende yaptıkları açıklamada, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Yetkililer, eğitim alanında verilen desteğin önemine değinerek, iki ülke arasında işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundu. TİKA Kabil Koordinatörü Şahin ise, TİKA olarak Afganistan’a yönelik projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Kruja Murat Bey Camii'ni Açılışını Yaptı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler resmi temaslarda bulunmak ve TİKA tarafından restore edilen Kruja Murat Bey Camiinin açılışını yapmak üzere Arnavutluk’a gitti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Arnavutluk temasları kapsamında ilk olarak Tiran’da...