Haberler

21 Nisan 2014

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Kruja Murat Bey Camii'ni Açılışını Yaptı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler resmi temaslarda bulunmak ve TİKA tarafından restore edilen Kruja Murat Bey Camiinin açılışını yapmak üzere Arnavutluk’a gitti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Arnavutluk temasları kapsamında ilk olarak Tiran’da Arnavutluk Meclis Başkanı İlir Meta ile görüştü. Meclis Başkanı Meta’nın makamında yapılan görüşme, başlangıçta görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Başbakan Yardımcısı İşler, görüşmenin başında, Arnavutluk’u ilk defa ziyaret ettiğini belirtirken, Meta ise Arnavutluk için son derece önemli olan Türkiye’nin Başbakan Yardımcısını kabul ediyor olmaktan onur duyduğunu kaydetti.
Daha sonra Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile basına kapalı bir görüşme daha yapan Başbakan Yardımcısı İşler’e Arnavutluk’taki resmi temasları sırasında Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, TBMM milletvekilleri ile Arnavutluk’taki bazı siyasi partilerin temsilcileri eşlik etti.
Resmi görüşmelerin ardından Kruja’ya hareket eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler 1534 yılında inşa edilen ve TİKA tarafından restorasyonu yapılan Kruja Murat Bey caminin açılışını yaptı.
Caminin açılış merasimi Arnavutça ve Türkçe ilahiler eşliğinde başladı. Merasimde konuşma yapan Başbakan Yardımcısı İşler caminin en son 1837 yılında onarımdan geçtiğini hatırlatarak, 1534 yılında yapılan caminin bugün hala dimdik ayakta kaldığını, yapılan restorasyonla gelecek nesillere de intikal edeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı İşler caminin restorasyonunun TİKA’ya nasip olduğunu belirterek, restorasyonda katkısı bulunan herkese teşekkür etti.
Başbakan Yardımcısı İşler, “Şu anda kendimi bir Anadolu şehrinde hissediyorum. Bu tür eserler ayakta kaldığı müddetçe, dostluğumuz ve kardeşliğimiz de ilelebet devam edecek. Yaptığımız işin ne kadar güzel ve doğru bir iş olduğuna sema da indirdiği rahmetle, yağmurla şahitlik etmektedir” diye konuştu.
Törene katılan Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro Furxhi de yaptığı konuşmada TİKA’nın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol üstlendiğini, bakanlık olarak TİKA ile birçok alanda işbirliği yaptıklarını belirtti.
“Kruja, geçmişi, bugünü ve geleceği birleştiren bir şehir” diyen Furxhi, hükümet olarak da kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunacak faaliyetler yürüttüklerini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı İşler daha sonra, tadilatı TİKA tarafından yapılan Kruja TİKA Kreşi’ni gezerek, buradaki çocuklarla sohbet etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Başbakan Yardımcısı İşler, onlara çeşitli hediyeler verdi. Kruja’daki ziyaretlerinin ardından Preze kentine geçen Emrullah işler TİKA tarafından restorasyonu yaptırılan Preze Kale Camini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Senegalli Çocuklara Anaokulu

Senegal’in batısında Tivaouane kentinde bulunan anaokulu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yenilenerek hizmete açıldı. TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de eğitim alanından gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekleyen TİKA,...