Haberler

16 Haziran 2015

Kabil'de 1800 Öğrencinin Eğitim Gördüğü Kız Lisesi Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan Kabil İli Karabağ İlçesinde, 1.800 öğrencinin eğitim gördüğü Merkez Kız Lisesi onarılarak okula malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA Afganistan’da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Özellikle eğitim alanında çok sayıda projeyi hayata geçiren TİKA, son olarak Kabil’in Karabağ ilçesinde bulunan Merkez Kız Lisesi’ne donanım ve malzeme desteği yardımında bulundu. TİKA tarafından okulun spor kompleksi yenilendi. Kimya, fizik ve biyoloji laboratuvarları kuruldu ve 15 adet masa üstü bilgisayar ile masa ve sandalyesi, okul müdürlüğüne bir takım büyük oturma grubu, sınıflara 10 adet yazı tahtası yardımında bulunuldu

Teslim törenine, Afganistan Parlamentosu Spor ve Sağlık Komisyonu Başkanı  Enayetullah Babür Farahmand, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Fahim Haşimi, Karabağ İlçe Kaymakamı Abdul Sami Şerifi, Ayna TV Müdürü Nadir Sadıkoğlu, Karabağ İlçesi Eğitim Müdürü Ruhullah Davutzai, okul müdüresi Mağfiret Hanımefendi, mahalle muhtarları, basın mensupları ve öğrenciler katıldı. Kurdele kesildikten sonra hep birlikte sınıflar gezildi ve öğrencilere Kuranı Kerim dağıtıldı. Karabağ İlçesi Merkez Kız Lisesi öğrencileri Afgan Milli Marşı ve Dari diline çevrilmiş “haydi söyle” isimli şarkı teranesini söylediler.

Karabağ İlçesi Eğitim Müdürü Ruhullah Davutzai, Karabağ İlçesi Merkez Kız Lisesine yapılan yardımlardan ve Karabağ kızlarına güzel bir eğitim ortamını sağladıklarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini belirtti ve yardımların devamını istedi. TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise TİKA olarak eğitime çok önem verdiklerini ve eğitimli gençler sayesinde Afganistan’ın hızla büyüyüp gelişeceğini ifade etti.

Konuşmalardan sonra okul Müdürü Mağfiret Hanımefendi ve TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin tarafından teslim tutanakları imzalandı. Çok sayıda basın görevlisinin izlediği program, öğrencilerin voleybol sahasında  dostluk maçı yapması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Sonraki Haber

Anadolu Mayası’na TİKA’dan Katkı

2. Uluslararası 22. Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri Eskişehir Valiliği, Türk Kültür Vakfı, Şeyh Şücaaddin Veli Kültür ve Turizm Derneği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) katkıları ile 13-14 Haziran 2015 tarihlerinde...