Haberler

22 Aralık 2015

Kabil'de 1575 Öğretmene Kapasite Arttırma Programı

Afganistan İslam Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile önümüzdeki bir yıl içinde 1.575 öğretmenin meslek içi eğitimden geçirilmesi, eğitim programlarının imar edilmesi ve Kabil Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenmesi planlanarak uygulamaya geçirildi.

Afganistan Eğitim Bakanı TİKA Kabil PKO’yu Ziyaret Etti

Merasim başlamadan önce Afganistan Eğitim Bakanı Sayın Esedullah Hanif Belhi TİKA Kabil Koordinatörlüğünü ziyaret etti. Sayın Belhi, TİKA Yerleşkesi girişinde TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve Koordinatör Süleyman Şahin tarafından törenle karşılandı. TİKA’nın Afganistan genelinde yürüttüğü projeler ile ilgili bilgi alan Belhi, her sektörde hizmet yürüten TİKA’nın çalışmaları içinde eğitim sektörüne verilen ağırlıktan mutlu olduklarını iletti.

İlk Eğitim Programının Sertifika Töreni ve İkinci Eğitim Programının Başlanması

Tören Kuran-ı Kerim tilaveti ve iki ülkenin milli marşları okunması ile başladı.

İlk Eğitim Programı çerçevesinde 150 kişiye yönelik matematik eğitimi verildi, eğitim sertifikaları Afganistan Eğitim Bakanı Sayın Esedullah Hanif Belhi tarafından düzenlenen törenle kursiyerlere verildi. 150 öğretmene yönelik ikinci eğitim programını da Belhi’nin katılımıyla başlatıldı.

Törene Afganistan Eğitim Bakanı Esedullah Hanif Belhi, TİKA Başkan Yardımcısı  Ali Maskan, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, TİKA Öğretmeni Mutlu Güzel,  TİKA Uzmanı Abdulkadir Abukan, Eğitim Bakanlığının yetkilileri, Ayna TV Genel Müdürü  Nadir Sadıkoğlu, Ofis çalışanları, basın mensupları ve kursiyer öğretmenler katıldı.

Törende konuşma yapan TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin, içinde bulunduğumuz Sürekli Eğitim Merkezi projesiyle ülke genelinde hizmet veren Afgan öğretmenlerine hizmet içi eğitim programlarıyla destek sağlanacağını ve Afganistan eğitim ve öğretimin gelişimine hizmet edileceğini belirtti. Koordinatör Süleyman Şahin; aynı anda 150 öğretmene kurs hizmeti sunulduğunu, eğitimler sırasında öğretmenlerin her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik altyapı oluşturulduğunu, 96 yatak kapasiteli 48 oda, 180 kişilik konferans salonu, 200 kişilik yemekhane ve aynı anda 400 kişilik yemek hazırlanabilen 107 m²’lik mutfağın faal hale getirildiğini belirtti.

Törende konuşma yapan Eğitim Bakanı Sayın Belhi; TİKA tarafından 1.575 öğretmene yönelik meslek içi eğitim programını takdir ederek bu programın Afganistan Eğitim sisteminin iyileştirilmesine önemli etki yaratacağını belirterek öğretmenlere hayırlı olmasını dilediğini iletti. Belhi, insana yapılan yatırımın daha çok önemli olduğunu vurguladı.

Merasimde konuşma yapan TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, ilim ve irfanın atalarımızdan bize miras kaldığını, bir zamanlar batı ülkelerinde medeniyet yok iken İslam ülkelerinin ilim ve irfanın beşiği olduğunu ve atalarımızdan bize miras olarak bırakılan eğitim, ahlak ve ilmin çocuklarımıza intikal ettirilmesinde öğretmenlerin çok önemli rolleri olduğunu belirtti.

Sınıflar Gezildi ve Öğretmenlere Kuranı Kerim Dağıtıldı

Delhi ve beraberindeki heyet 150 kişilik ikinci eğitim programına katılan öğretmenlerin sınıflarını ziyaret ederek, kursiyer öğretmenler ile sohbet etti. Sınıf ziyaretlerinde kursiyerlere Kuran-ı Kerim hediye edildi.

Yemekhanenin Ziyareti

Programın sonunda 200 kişlik yemekhane salonuna geçildi. Afganistan İslam Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Delhi ve TİKA Başkan Yardımcısı Maskan öğle yemeğinde kursiyer öğretmenlere servis yaptı.

Sonraki Haber

Duha Türkleri’ne Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da bulunan Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçe okuluna tadilat ve tefrişat desteğinde bulunuldu. Başkent Ulanbator’a yaklaşık 1000 kilometre uzakta olan Duha Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı ve...