Haberler

22 Aralık 2015

Duha Türkleri’ne Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da bulunan Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçe okuluna tadilat ve tefrişat desteğinde bulunuldu.

Başkent Ulanbator’a yaklaşık 1000 kilometre uzakta olan Duha Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı ve çocuklarının eğitim aldığı Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur İlçe okuluna yönelik TİKA’nın gerçekleştirdiği tadilat projesinin devamında okulun tefrişatı da yapılarak hizmete sunuldu.

Kışın hava şartlarının ortalama -35 ile -55 derece de olup, yılın çoğunluğunu sert hava koşulları içerisinde geçiren Duha Türkleri, zorlu koşullarda eğitim hayatlarına devam ediyor. 431 öğrencisi bulunan okulun öğrencilerinin büyük bir kısmı Duha Türklerinin oluşturuyor. Yaklaşık 58 öğretmen ve hizmetlinin görev yaptığı Tsagaannuur İlçe Okulu’nun tadilatı TİKA tarafından yapıldı. Bölgede yaşayan çocukların uygun koşullarda eğitimi alabilmeleri amacıyla okulun ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanlar temin edilerek, okul tam teşekküllü hale getirildi. Projenin gerçekleşmesiyle modern ve daha sıcak bir ortamda eğitim-öğretim alma imkânı sağlandı.

İlçe yetkilileri, öğrenciler, veliler ve okulda görev yapan öğretmenler projenin sonunda TİKA’ya teşekkür ettiklerini belirtti.

Sonraki Haber

Drina Köprüsü'nün Restorasyonu Tamamlandı

Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü'nde, 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları sona erdi. Bosna Hersek'teki en önemli Osmanlı eserlerinden Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü'nde 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları tamamlandı. Ülkede 1995 yılından beri faaliyet...