Haberler

08 Ekim 2014

Kabil Askeri Lisesi Konferans Salonu ve Muhafız Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’da Kabil Askeri Lisesi’nin çamaşırhane, yemekhane, konferans salonu ve muhafız bölüğü binası onarımı ve inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı.

1935 yılında Türkiye tarafından kurulan ve 1940-1950 yılları arasında eğitimci-danışman olarak Türk subaylarının görevlendirildiği Kabil Askeri Lisesi 2008 yılından sonra da bir dizi tamirat ve donanım projesine tabi tutulmuştu. Son dönemde yapılan Türkiye desteği TİKA tarafından koordine edilen Askeri Lise, Afganistan’ın en eski eğitim kurumu olarak biliniyor ve askeri personel açığının giderilmesi açısından önemli bir boşluğu dolduruyor.

Çağın gereklerine uygun, modern bir eğitim tesisi olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından yeniden inşa edilen Kabil Askeri Lisesi’nin ana hizmet ve eğitim binaları 13 Mayıs 2010 tarihinde icra edilen törenle Afganistan İslam Cumhuriyeti’ne hibe edilmişti. Bu teslimden sonra desteğe devam edilmiş ve ihtiyaç hissedilen ek binalar onarılarak veya yeniden inşaa edilerek Afgan tarafına teslim edilmişti. Bu kapsamda son aşamada ise, çamaşırhane, yemekhane, konferans salonu ve muhafız bölüğü binasının onarım ve inşaatı tamamlanarak düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Afganistan tarafının katılımının yüksek düzeyde olduğu törene, Afganistan İslam Cumhuriyeti Milletvekilleri Muhammed Yusuf Sabir ve Enver Sadat, Harp Akademileri Komutanı Tümgeneral Celender Şah Behnam, Kabil Askeri Lisesi Komutanı Tuğgeneral Hayır Muhammed Havri ve çok sayıda subay ve askeri okul öğrencisi katıldı. Ayrıca Türkiye Kabil Büyükelçiliği Askeri Ateşesi Kurmay Albay Aşkın Gençaslan ve Türk işadamlarının da katıldığı törende NATO bünyesinde görev yapan Kabil Eğitim Yardım Dayanışma Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök’de hazır bulunarak bir konuşma yaptı.

Açılış konuşmasını TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’in yaptığı programda tamamlanan bölümlerin eski ve yeni halleri slayt eşlinde anlatıldı. Harp Akademileri Komutanı Tümgeneral Behnam ve Kabil Askeri Lisesi Komutanı Tuğgeneral Havri yaptıkları konuşmalarda tamamlanan eserler için TİKA aracılığıyla Türkiye’ye teşekkürlerini sundular. Afganistan masası sorumlusu TİKA Uzmanı Yeşim Baktır ise yaptığı konuşmada askeri lise öğrencilerine seslenerek Afganistan için yeni bir dönemin başladığını ve bundan sonra gelecek hergünün bir önceki günden daha iyi olacağına dair inancını dile getirdi. . Afganistan masası sorumlusu TİKA Uzmanı Baktır öğrencilere seslenerek, derslerine iyi çalışmalarını ve Türkiye Afganistan kardeşliğinin bilinçli savunucuları olmalarını beklediğini ifade etti. Konuşmalardan sonra tesisin devir teslim tutanakları TİKA Koordinatörü Şahin ve Lise Komutanı tarafından imzalanarak teyit edildi. Tutanakların imzalanmasının ardından dualar eşliğinde kurdelalar kesilerek binalar gezildi.

Askeri Lise yerleşkesindeki program tamamlandıktan sonra protokol ve davetliler konvoy eşliğinde TİKA yerleşkesine gelerek TİKA Kabil Koordinatörlüğüne teşekkür ziyareti yaptılar. Program protokol onuruna TİKA Kabil Koordinatörlüğü yerleşkesinde ikram edilen akşam yemeği ile son buldu.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya'daki TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Makedonya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Makedonya’nın Dedeli ve Çalıklı köylerinde bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Prof....