Haberler

09 Ekim 2014

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya'daki TİKA Projelerinin Açılışını Gerçekleştirdi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Makedonya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Makedonya’nın Dedeli ve Çalıklı köylerinde bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya’daki temaslarına Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile bir araya gelerek başladı. Makedonya’daki temaslarında Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül eşlik etti.

Makedonya’nın güneyinde bulunan Doyran kentindeki görüşme sonrasında Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş onuruna öğle yemeği verdi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, öğle yemeğinin ardından, Dedeli köyündeki sosyo-kültürel ve spor amaçlı tesisin inşaatı projesinin ve aynı bölgedeki Çalıklı köyünde de Çalıklı Köyü Namık Kemal İlköğretim Okulu binasının tadilatı ve donanımı projesinin açılışına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya’daki temasları kapsamında, Makedonya’nın güneyindeki Valandova şehri yakınlarında bulunan Dedeli köyünde inşaatı TİKA tarafından hayata geçirilen Sosyo-Kültürel ve Spor Amaçlı Tesisin açılışını yaptı. Açılışa ayrıca Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako ve diğer konuklar katıldı.
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, ikinci kez geldiği Makedonya’yı ikinci vatanı olarak gördüğünü belirterek, dost ve kardeş ülke Makedonya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. TİKA’nın Makedonya’da birçok proje hayata geçirdiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu projelerin gelecekte de süreceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindekiler daha sonra aynı bölgedeki Çalıklı köyüne geçerek Namık Kemal İlköğretim Okulu Binasının Tadilatı ve Donanımı Projesi’nin açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Rumeli’nin bir parçası olan Valandova’da, Çalıklı köyünde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Rumeli hemen İstanbul’dan başlar, buralara kadar devam eder. Biz Rumeli’nin her parçasını, her şehrini, her köyünü kendimizden biliriz ve Rumeli’de yaşayan tüm halkları da kendi dostumuz, kendi kardeşimiz ve kendi komşumuz kabul ederiz” diye konuştu.

“Kiminizle soydaş olmak dolayısıyla aynı milletin parçasıyız, kiminizle de aynı dindaş olmak dolayısıyla aynı dinin mensuplarıyız” diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Ama bütün Rumeli’de yaşayan halkların tamamıyla birlikte de aynı medeniyetin mensupları olmak, uzun yıllar aynı havayı solumuş olmak dolayısıyla da aynı ortaklığın aynı tarihdaşlığın birer parçasıyız. Çünkü bu topraklarda beş asır boyunca hiç kimse bir diğerinin dinini sormadı, hiç kimse bir diğerinin etnik yapısını, anadilini sormadı, hiç kimse bir diğerinin ait olduğu kültürü sormadı. Burada uzun yıllar herkes huzur içinde, barış içinde yaşadı, ta ki bir asır öncesine kadar. Bir asır öncesinde bu bölgenin halklarının arasında maalesef önce etnik fitne sokuldu. Herkes kendi etnik kimlikleri içerisinde ayrılma süreçleri içerisine girdi. Ne yazık ki bir asırdır devam eden o ayrılık bugünkü ayrılıkları getirdi. O ayrışma bu bölgede hala devam ediyor. Etnik fitne üzerinden ayrışma bugün sadece burada değil, Ortadoğu’da ve dünyanın birçok yerinde malesef hüküm sürüyor. Bu bizim tarihten edindiğimiz kültür değildir. Bizim tarihten aldığımız kültür, sizin bu coğrafyada da yaşadığınız, farklılıkları bir zenginilik olarak bilme kabul etme kültürüdür. Artık bütün bu coğrafyada yeniden bu eski tarihi köklerimizi hatırlama vaktidir” dedi.

Açılışını yaptıkları okulun bir ilim ve hikmet yuvası olmasını dileyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Geleceğimize ışık tutsun diye dua ve temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Kurtulmuş ve beraberindekiler, kurdela kesiminin ardından sınıfları ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet etti. Açılışların ardından başkent Üsküp’e dönen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya İslam Birliği ve Uluslararası Balkan Üniversitesi’ni ziyaret ederek Makedonya’daki temaslarının ilk gününü tamamladı.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Makedonya'daki TİKA Projelerini İnceledi

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Makedonya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan ve restorasyon çalışmalarına başlanılacak olan camileri ziyaret etti. Makedonya’daki...