Haberler

16 Haziran 2017

IV. Uluslararası Şeyh Şa‘Bân I Velî “Hanefilik Mâtûridîlik” Sempozyumu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla IV. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Kastamonu'da düzenlenen IV. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu (Hanefilik-Maturidilik)'na TİKA desteği ile Özbekistan’dan İmam Buhari Uluslararası Merkezi Başkanı Dr. Şovosil Ziyadov başkanlığındaki 6 bilim adamının katılımı sağlandı.  150’den fazla bilim adamının katılımıyla düzenlenen söz konusu sempozyumda bilim adamları alanında uzman oldukları konularda sunumlarda bulundular.

Sempozyum açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “İmam Maturudi eserlerinin sizin gibi bilim adamlar ile işbirliğinde öğrenmeye bugünlerde en çok ihtiyacımız var” diyerek, söz konusu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Açılış töreninde konuşma yapan İmam Buhari Uluslararası Merkezi Başkanı Dr. Şovosil Ziyodov ise desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini bildirerek, Özbekistan’da İmam Maturudi ve Maturudilik ile ilgili yayınlanan eserlerle ilgili ve de bilimsel çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Özbekistan’dan katılan katılımcılar programlarının son gününde İslam Araştırmaları Merkezi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde inceleme gezisine katıldılar.   

Sonraki Haber

Afganistan’da Yetim ve Öğrencilere İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de 1100’ü yetim çocuk ve 400’ü üniversiteli olmak üzere 1500 kişiye iftar verdi. Her yıl olduğu gibi TİKA Kabil Program Koordinatörlüğü tarafından bu sene de Afganistan’ın...