Haberler

16 Haziran 2017

Afganistan’da Yetim ve Öğrencilere İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de 1100’ü yetim çocuk ve 400’ü üniversiteli olmak üzere 1500 kişiye iftar verdi.

Her yıl olduğu gibi TİKA Kabil Program Koordinatörlüğü tarafından bu sene de Afganistan’ın Başkenti Kabil’de yetim çocuklara ve üniversitelilere birçok iftar programı düzenlendi. Kabil Tehiye-i Mesken Yetimhanesi (600 kişi), Kabil Allauddin Kız Yetimhanesi (400 kişi) ve İstanbul-Kabil Dostluk Yetimhanesi (100 kişi) olmak üzere toplam 1100 yetim çocuğa TİKA tarafından Kabil'de 3 ayrı iftar sofrası açıldı. İftarlarda, Afganistan Çalışma Bakan Yardımcısı Laluddin Aryubi, Spor Genel Müdür Humayun Hairi ve TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser yemek servisi yaptı.

Çalışma Bakan Yardımcısı Aryubi programda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Afganistan halkını iyi günde de kötü günde de yalnız bırakmadığını aktardı. TİKA'nın Afganistan'da çok önemli projeler hayata geçirdiğini dile getiren Aryubi, yardımlardan dolayı Türk halkına ve TİKA'ya teşekkür etti. TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Keser ise yaptığı açıklamada yetimhanelerdeki 1100 çocuğa Türk yemeklerinden oluşan iftar sofrası kurduklarını belirtti.  Bunun yanında Kabil Üniversitelerindeki 400 öğrenciye de iki ayrı iftar program kapsamında iftar yemeği servis edildi. TİKA'nın, ramazan ayı boyunca iftar programları ve yoksul ailelere gıda dağıtımı gibi çeşitli etkinlikler yapmayı planladığını ifade eden TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Keser, bu sene iftar programlarında yaklaşık 2 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Keser, ramazanın insanlara yardım etme ve fakirlerin elinden tutma ayı olduğunu vurgulayarak, TİKA'nın bu doğrultuda Afgan kardeşlerinin yardımına koşmaya devam edeceğini kaydetti. 

Sonraki Haber

Zagreb’de 1500 Kişiye İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki İslam Kültür Merkezi ve Camiinin açılışının 30. yılı anısına 1500 kişilik iftar programı düzenlendi. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki İslam Kültür Merkezi ve Camiinin açılışının 30....