Haberler

06 Eylül 2021

Irak’ta TİKA’nın İnşa Ettiği Telafer Futbol Sahası Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Musul kentine bağlı Telafer bölgesinde Mayıs ayında yapımına başlanan Telafer Futbol Sahası, kısa sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi.

Irak’ta uzun yıllardır  süren iç savaş ve sonrasında  ortaya çıkan DAEŞ terör saldırılarından en çok etkilenen bölgelerden birisi olan ve tamamını Türkmenlerin oluşturduğu Musul’a bağlı Telafer ilçesinde, gençlerin sportif aktivitelerini modern bir ortamda gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında; uluslararası standartlarda modern bir futbol sahasının yapımı tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi. Gerçekleştirilen proje ile; bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak, bölgede faaliyet gösteren aşırı örgütlerin gençler üzerindeki olumsuz etki ve propagandalarının önüne geçmek ve  küçük yaştaki çocukların sportif aktivitelere yönlendirilmesi hedefleniyor.

Musul sınırları içerisindeki en modern futbol sahası olarak bölgede faaliyet gösteren 50’den fazla futbol kulübüne hizmet verecek olan komplekste, soyunma ve duş odaları yanında, gece müsabakalarının yapılabilmesi için saha aydınlatma sistemi de yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somaliland Köylerine Su Havuzu Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afrika kıtasının en az yağış alan bölgelerinden biri olması sebebiyle kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Somaliland’e su havuzları inşa etti. TİKA, kuraklık sebebiyle, özellikle tarım ve hayvancılık alanlarında...