Haberler

25 Şubat 2017

İLESAM'dan TİKA Başkanı Serdar Çam'a Türk Dünyası Hizmet Ödülü

Hocalı'da 1992 yılında yapılan katliamı yansıtan Kağıt Kabir filminin Türkiye'deki tanıtım gösterimi Milli Kütüphane'de yapıldı. Etkinlikte TİKA Başkanı Serdar Çam ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'ya İLESAM tarafından Türk Dünyası Hizmet Ödülü verildi.
Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından 1992'de Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrinde gerçekleştirilen katliamı anlatan Kağıt Kabir filminin Türkiye'deki tanıtımı Ankara'da yapıldı. Azerbaycan Yazarlar Birliği (AYB) ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (İLESAM) desteğiyle çekilen filmin Milli Kütüphane'deki gösterimine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 

Hocalı'da Ermeni birlikleri tarafından yapılan katliamı konu alan 90 dakikalık film davetlilerin beğenisini kazandı.  Gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu ile TİKA Başkanı Çam'a yapmış oldukları çalışmalardan dolayı İLESAM'ın "Türk Dünyası Hizmet Ödülü" verildi.

Topçu, almaktan büyük memnuniyet duyduğu ödülün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türk-İslam dünyasının dört bir tarafından gelen diğer ödüllerin arasında sergileneceğini ifade etti.Kağıt Kabir filminde rol olan oyuncuları başarılarından dolayı tebrik eden Topçu, şunları söyledi: "Elin adamları parmakları kesilse bütün dünyada ses getiren yapıtlar yapıyor. Hamdolsun bizim imkanlarımız var. Devletimiz de zengin bir devlet, milleti de büyük bir millet. Azerbaycan devleti de çok zengin, milleti de büyük. İkisinin de iki tane 'uzun adamı' var. İki 'uzun adam' Türk-İslam dünyasının ortak acısı bu soykırımla ilgili gerçekten emir verseler… Küresel marka olması lazım bu yapıtların. Her tarafta seyredilmesi lazım. Bu çabalar bitmesin".

TİKA Başkanı Çam da böylesine anlamlı ödülü almaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Türk dünyasına dönük yapılan bütün çalışmalarla ilgili olarak biz bu ödülü, geçmiş bütün bakanlığımız, başkanlığımız, çalışan tüm bürokratlarımız, uzmanlarımız adına kabul ediyoruz. Bu ödül TİKA'nın güzel bir köşesinde yer edecek." dedi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Sırbistan’da Raşka İlköğretim Okulu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın güneyinde Raşka Belediyesi’nde bulunan ilköğretim okulunun dış cephesi ve doğramaları yenilendi. Raşka’nın en büyük ve merkezi okulu olan, 36 sınıfta 950 öğrencinin eğitim aldığı Raşka İlköğretim...