Haberler

07 Ağustos 2014

Gürcistan'da Tiflis 152.kamu Okulu Tiyatro Salonu Yenilendi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan 152. Kamu Okulu Tiyatro Salonun tadilatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanarak hizmete açıldı.

Tiflis’in en büyük okullarından biri olan 152. Kamu Okulu, 800 öğrenciye eğitim veriyor. Okulda yetenekli öğrencilerden oluşan ekipler, eğitim öğretim senesi boyunca okulun tiyatro salonunda çeşitli faaliyetler düzenliyor. Semtin en büyük ve merkezi okul konumunda olan ve kendi öğrencileri ile beraber çevredeki 145. 146. 182. 108. ve 117. kamu okullarının tiyatro ekiplerine de ev sahipliği yapan 152. Kamu Okulu, aynı zamanda salonunu, bölgenin kamu okul ve kreş müdürlerinin toplantıları için de kullanıma sunuyor. Fakat uzun süre içinde tiyatro salonunun fiziki durumu ve malzeme eksikliği okul aktivitelerini olumsuz etkilemekteydi.

Bu çerçevede TİKA tarafından Tiyatro salonunun tadilatının yapılarak okulun kültürel hayatının canlandırılması ve çocukların sanat kabiliyetlerinin geliştirilmesiyle okulda olumlu eğitim ve sosyo-kültürel ortamın oluşturulmasının desteklenmesi amaçlandı. Tiyatro salonu için ses ve aydınlatma cihazları, perde-jaluzi ve 410 adet sandalye temini yine TİKA tarafından sağlanarak okula modern ve çağdaş standartlara uygun tiyatro salonu kazandırıldı.

Tiflis 152.Kamu Okulu Tiyatro Salonunun açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Tiflis Türkiye Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, TİKA ve 152. Kamu Okulu yetkilileri katıldı. Törende okul çocukları şarkı, şiir, folklor gösteriler yaparken, düzenlenen konsere anılan okulun mezunları olan ünlü besteci ve sanatçıları da katıldı. Öğrenciler, veliler ve tüm okul personeli adına açıklamada 152. Kamu Okulu Müdürü Tamar Guraşvili, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundu.

Sonraki Haber

Azerbaycanlı Gazetecilere Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bakü Koordinatörlüğü tarafından Türkiye-Azerbaycan Medya Emekdaşlık İşbirliği Programı kapsamında Azerbaycan’dan 19 medya temsilcisine Genç Medya Mensupları için E-Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi düzenlendi. TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam...