Haberler

08 Ağustos 2014

Azerbaycanlı Gazetecilere Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bakü Koordinatörlüğü tarafından Türkiye-Azerbaycan Medya Emekdaşlık İşbirliği Programı kapsamında Azerbaycan’dan 19 medya temsilcisine Genç Medya Mensupları için E-Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi düzenlendi.

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Azerbaycan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA, tarafından Türkiye-Azerbaycan Medya Emekdaşlık İşbirliği Programı kapsamında Azerbaycan’dan 19 medya temsilcisine Genç Medya Mensupları için E-Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi düzenlendi.

Azerbaycan medya sektörüne tecrübe aktarımında bulunmak, iki ülke medyasının ilişkilerini geliştirmek ve Azerbaycan basınının doğrudan birinci el kaynaklarla muhatap olarak Türkiye hakkında bilgi sahibi olmasına yönelik TİKA, Bakü Türkiye Büyükelçiliği Basın Müşavirliği ile ortak bir girişimde bulunularak Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Kitle İletişim Araçlarına Destek Konseyi, Azerbaycan Basın Konseyi, TRT Bakü Temsilciliği ve Anadolu Ajansı Bakü Temsilciliği ile işbirliği programı geliştirildi.

Türkiye-Azerbaycan Medya Emekdaşlık İşbirliği Programı adı verilen program kapsamında 6 ayrı projenin uygulanması planlanıyor. Söz konusu projelerden birincisi olan ve Anadolu Ajansı Haber Müdürlüğü işbirliğinde Genç Medya Mensupları için E-Yayıncılık ve Masaüstü Yayıncılık Eğitimi Projesi hayata geçirildi. Ankara’da Anadolu Ajansı Haber Akademisi’nde hayata geçirilen eğitim programına Azerbaycan’dan 19 medya temsilcisinin katılımı sağlandı.

Azerbaycan’dan giden gazeteciler iki farklı programda e-yayıncılık ve masaüstü yayıncılık eğitimi aldılar. Eğitimlerde, ilk iki gün ortak dersler yapıldı. İlk günkü eğitim kapsamında Anadolu Ajansı ve 100. yıl vizyonu, yeni nesil teknolojilerle etkin süreç yönetimi, görsel yazılım sistemleri ve donanım gereksinimleri, internet ağ güvenliği, sosyal medyada yeni yaklaşımlar, e- yayıncılıkta etik sorunlar, internet hukuku ve yayıncılık konularında kursiyerlere eğitimler verildi.

Eğitimlerin ikinci aşamasında, e-yayıncılık eğitimi kapsamında, e-yayıncılıkta genel ilkeler, dijital yayıncılığın temel bileşenleri, e-yayıncılıkta görüntü işleme teknikleri, yeni medya ve TV yayıncılığı dersleri düzenlendi. Masaüstü yayıncılık eğitimi kapsamında ise kursiyerler masaüstü yayıncılık temel ilkeleri, masaüstü yayıncılıkta ön hazırlık, tasarım, editasyon, masaüstü yayıncılıkta yayın derslerini aldılar.

Eğitim programının sonunda düzenlenen tören ile Azerbaycanlı gazetecilere sertifikaları verildi. Eğitim programının tamamlanmasından sonra TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü organizasyonu ile proje partneri kuruluşların yetkilileri ve eğitime katılan Azerbaycanlı gazetecilerin katılımı ile bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, eğitimden faydalanan gazeteciler, eğitimlere katılmış olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, programdan elde ettikleri bilgi ve deneyimlerin onların mesleki yaşamlarında sağlayacağı katkılardan bahsettiler.

TİKA tarafından hayata geçirilen Türkiye-Azerbaycan Medya Emekdaşlık İşbirliği Programı kapsamında, önümüzdeki dönem içerisinde Elektronik Yayıncılık Çalıştayı ve Azerbaycanlı Medya Yöneticilerinin Ülkemizde Üst Düzey Kabullerinin Sağlanması, İletişim Fakültesi Öğrencilerinin Türkiye’de Staj Programı, Uluslararası Elektronik Yayıncılık Konferansı, Kafkasya Yerel Medya Buluşması ve Görsel Medya Mensuplarının TRT Stüdyolarında Staj Programı’nın hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

Gürcistan'da Katarzisi Yaşlılar Merkezi Aşevine Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan’da Katarzisi Uluslararası İnsani Yardımlar Birliği’nin Aşevine gıda yardımında bulunuldu. Katarzisi Uluslararası İnsani Yardımlar Birliği 1990 yılında kurulmuş olup ülkenin en eski sivil toplum kuruluşu olma özelliğini taşıyor....