Haberler

14 Ocak 2021

Gürcistan'ın Mobilyacılık Sektörünün Kalkınmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te mobilyacılık eğitim atölyesi kurdu. 

TİKA ile Gürcistan'daki Ustalar Okulu arasındaki iş birliği kapsamında, Tiflis’te yaklaşık 170 küçük ve orta ölçekli mobilya fabrikasının da bulunduğu Ustalar Şehri sanayi bölgesinde mobilyacılık eğitim atölyesi açıldı.

Modern mobilyacılık makine ve aletleri ile donatılan atölyede kısa süreli eğitim programları aracılığıyla 3 yılda 800 kişiye mobilya imalatı konusunda eğitimin verilmesi hedefleniyor. Verilen eğitimler, uzman elemanların yetiştirilmesi ve onların istihdam ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak.  

Proje, ayrıca iki ülkenin eğitim ve sanayi alanlarındaki işbirliğinin daha da yüksek seviyeye taşınmasını sağlayacak.  

Gürcistan’da mobilyacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin makine ve hammadde ihtiyacının yüzde 80 ila 90'ı Türkiye’den temin ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Dijital Fabrikasyon Laboratuvarları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir Yüksek Öğretim Bakanlığı Bilimsel ve Teknik Bilgiler Araştırma Merkezi (CERIST) bünyesinde 3D Dijital Fabrikasyon Laboratuvarı kuruldu. TİKA tarafından başlatılan proje kapsamında birçok ülkede kurulması planlanan Dijital...