Haberler

18 Ocak 2021

TİKA'dan Dijital Fabrikasyon Laboratuvarları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir Yüksek Öğretim Bakanlığı Bilimsel ve Teknik Bilgiler Araştırma Merkezi (CERIST) bünyesinde 3D Dijital Fabrikasyon Laboratuvarı kuruldu.

TİKA tarafından başlatılan proje kapsamında birçok ülkede kurulması planlanan Dijital Fabrikasyon Laboratuvarları’nın ilki Cezayir’de kuruldu.

CERIST bünyesinde, farklı özelliklerdeki 3D yazıcılar, yüksek çözünürlüklü 3D tarayıcı ile üretimle ilgili cihazların kullanıldığı bir laboratuvarı kuran TİKA, laboratuvarla bağlantılı 16 adet bilgisayarın bulunduğu ve uzaktan eğitimin de gerçekleştirilebileceği bilişim odası da tesis etti. 

CERIST Başkanı Prof. Dr. Hasan Belbachir yaptığı açıklamada, TİKA’nın teknoloji aktarımı açısından kendileri için önemli bir destek sağladığını ifade etti. Kurulan laboratuvar sayesinde mimarlıktan temel bilimlere, arkeolojiden endüstriyel tasarıma kadar birçok farklı alanda 3D yazılım ve tasarım eğitimlerinin Cezayirli uzmanlara yeni teknolojilerle verilebileceğini belirten Prof. Dr. Belbachir, destek için TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudan’lı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudanlı tavukçu ve arıcıların üretimi için Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da malzeme desteğinde bulundu. Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı...