Haberler

22 Ekim 2015

Gürcistan’da Hanci Gazlo Köyü Kamu Okulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı Bölgesi’nde Marneuli Belediyesine bağlı Hanci-Gazlo Köyü Kamu Okulu’na tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde özellikle eğitim altyapısının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor.  Kreş, ortaokul, lise, meslek okulları ve üniversitelerin tadilat-tefrişat projeleri ile TİKA bulunduğu ülkelerde çocukların daha iyi sosyo-kültürel şartlarda eğitim almalarına büyük katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı Bölgesi’nde Marneuli Belediyesine bağlı Hanci-Gazlo Köyü Kamu Okulu müdürlüğü köy okulunun tadilatı ve donanımı konusunda TİKA’dan yardım talebinde bulunmuştu.

Yerinde yapılan incelemeler sonucu yaklaşık 500 nüfuslu köyde bir kamu okulu bulunduğu, okulun 70’li yıllarda inşa edildiği ve ondan sonra bir tamirat görmediği, mevcut fiziki halinin öğrencilerin eğitimini olumsuz etkilediği görüldü.

Hanci-gazlo Köyü Kamu Okulu, 2 katlı binada faaliyet gösteriyor. Toplam 10 dershanede 46 öğrenci eğitim görüyor. Okulda 14 öğretmen görev yapıyor. Okul binasının uygun eğitim ortamı sağlamayacak kadar yıpranmış olması ve eğitim malzemesi eksikliği, öğrencilerin ders durumlarını olumsuz etkilemişti.

Çocukların kaliteli eğitim alabilmeleri için Hanci-Gazlo Kamu Okulu tadilatı ve donanımı çalışmalarına başlandı. Proje, yeni 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için tamamlanmış ve okul öğrencilerin hizmetine sunuldu. Söz konusu proje ile TİKA’nın Gürcistan’da eğitim altyapısı iyileştirilmesine yönelik yapılan işlere bir yenisi daha eklendi.

Sonraki Haber

Özbekistan’da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) organizasyonunda, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Mutlu Aile” plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin yedincisi Fergana’da başladı. TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....