Haberler

07 Nisan 2015

Gürcistan’da Gorcomi Köyü İlk Yardım Merkezine Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hulo Belediye Meclisi Başkanlığı işbirliğinde Gorcomi Köyü İlk Yardım Merkezine donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Gürcistan’a yönelik faaliyetlerine gerçekleştirdiği projelerle devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Gürcistan’da gerçekleştirilen proje çerçevesinde, talepte bulunan Hulo Belediye Meclisi Başkanlığı ile koordineli çalışarak Gorcomi Köyü İlk Yardım Merkezine Tıbbi Donanım Projesi hayata geçirildi.

Modern ekipman eksikliği, altyapı yetersizliği, hastane sayısı ve nitelikli sağlık personeli azlığı gibi nedenlerle beraber Gürcistan’da sağlık sektörünün ana sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle Hulo gibi dağlık bölgelerde yaşayan halk, sağlık hizmetleri alma konusunda büyük sıkıntı çekmekte, dağlı bölgelerde yılın büyük kısmında süren ağır hava şartlarından dolayı daha çok merkezlerde bulunan sağlık ocaklarına ulaşamayarak çoğu zaman aylarca kendi köylerinden çıkamıyorlar. Bundan dolayı köylerde bulunan ilk yardım merkezleri, kırsalda yaşayan halk için hayatı önem taşıyor.

Proje kapsamında tefrişatı gerçekleştirilen ilk yardım merkezi, Gorcomi Köyü ile beraber tüm çevredeki köylere, yaklaşık 2000 kişiye hizmet ediyor. TİKA’nın desteğiyle merkeze ilk yardım malzemeleri ile mobilya ve gerektiğinde doğum masası da olabilecek ameliyat masası, EKG Elektrokardiyografi cihazı, optalmoskop, stetoskop gibi gerekli tıbbi ekipmanın temini ile Gorcomi Köyü ve çevre halkına verilen sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi sağlandı.

Sonraki Haber

Somali’de Tarımsal Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Somali’de Tarımsal Eğitim Semineri düzenlendi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğinde yürütülen Somali Tarım Projeleri kapsamında planlanan Tarımsal Eğitim Seminerleri Somali’nin...