Haberler

07 Nisan 2015

Somali’de Tarımsal Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Somali’de Tarımsal Eğitim Semineri düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğinde yürütülen Somali Tarım Projeleri kapsamında planlanan Tarımsal Eğitim Seminerleri Somali’nin Başkenti Mogadişu’da gerçekleştirildi. TİKA ve İHH’nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Mogadişu’da 2013 yılında kurulan Somali Tarım Okulu 2014 yılının Ağustos ayında Ziraat fakültesine dönüştürülerek Anadolu Ziraat Fakültesi adı altında hizmet veriyor.  Ziraat Fakültesi şu anda 50 öğrenciye eğitim veriyor ayrıca Ziraat Fakültesi ana bina ve uygulama kampüsü inşaatı devam ediyor.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da bulunan Türkiye- Somali Eğitim ve Araştırma Hastanesinin toplantı salonunda gerçekleştirilen Tarımsal Eğitim Seminerine Eğitici olarak Türkiye’den; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Duran Katar, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğünden tahıl ıslahçısı Dr. Savaş Belen katıldı. Seminerde mısır ve yağlı tohumlu bitkilerin ekimi ve yetiştirilmesiyle ilgili sunumlar yapıldı. Somali’den ise eski Tarım Bakanı Prof. Dr. Hüseyin Haji ve Benadır Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Dr. Abdi Ahmet Muhammed seminere katılarak konuyla ilgili sunum yaptılar.

Somali’de iç savaş sonrası yapılan yurtdışı akademik katılımlı ilk seminer olması sebebiyle büyük ilgi toplayan seminere 150 civarında akademisyen ve öğrenci katıldı. Seminerin açılışında konuşma yapan TİKA Somali Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz Somali tarımının kalkınmasını amaçladıklarını ve bu anlamdaki çalışmaların ve desteklerin devam edeceğini ifade etti.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Bosna Hersek’teki Tarım Projeleri Meyvelerini Vermeye Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te tarım ve arıcılık alanlarında gerçekleştirilen projelerle Bosna Hersekli çiftçiler ürünlerini ihraç etmeye hazırlanıyor. TİKA Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle kardeş Bosna Hersek halkının yanında yer almaya...