Haberler

09 Şubat 2016

Gürcistan’da Goginauri ve Kviahidzeebi Köylerini Merkeze Bağlayan Yol TİKA Tarafından Yapıldı

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Şuahevi İlçesine bağlı Goginauri ve Kviahidzeebi köylerini merkeze bağlayan 5,5 km’lik yol Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapıldı.

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Şuahevi İlçesine bağlı Goginauri ve Kviahidzeebi Köyleri 1.200 metre yükseklikte yer alıyor. Bu çerçevede söz konusu bölge ulaşıma el vermeyen dağlık yapısı virajlı ve rampa yolları ile zorlu bir bölge olma özelliği taşıyor.

Bölgede kışın yağan aşırı kar yağışı ve yazın yağmurun etkisiyle köyleri merkeze bağlayan 5,5 km’lik yolun kullanılamaz halde olmasından dolayı köyler ve merkez arasında ulaşım sağlanamıyor olup bu durum yöre halkının gündelik yaşamını son derece olumsuz yönde etkiliyordu.

Sağladığı ekonomik ve sosyal alanda toplum üzerinde sürekli bir etki oluşturmakta olan ulaştırma alt yapısını bölgede geliştirmek ve köylerde yaşayan insanların ulaşım nedeniyle çektikleri sıkıntıları gidermek amacıyla bozuk ve ulaşıma elverişli olmayan 5,5 km’lik yol TİKA tarafından yapıldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle yöre halkının merkezle olan bağlantısı sağlandı. Bunun yanı sıra projeyle yöre halkı eğitim, sağlık, gıda gibi ihtiyaçlarını çok rahatlıkla karşılayabilme imkânı buldu.  

Doğal çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen Goginauri ve Kviahidzeebi Köyü Yolu Yapımı Projesi ile yöre halkının fiziksel hizmetlere erişilebilirlikleri kolaylaştırılarak kardeş iki toplum arasındaki bağların güçlendirilmesine katkı sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA, Sırbistan'da 144 Projeyi Hayata Geçirdi

Sırbistan’da 2009 yılından itibaren faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 144 projeyi hayata geçirdi. Sırbistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza...