Haberler

08 Temmuz 2015

Gürcistan’da Didi Diğomi Polikliniği’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in Kuzey Batısında bulunan ve yaklaşık 50 bin nüfuslu Didi Diğomi semtinde bulunan Didi Diğomi Polikliniği’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. 

TİKA, Gürcistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in Kuzey Batısında bulunan ve yaklaşık 50 bin nüfuslu Didi Diğomi semtinde bulunan Didi Diğomi Polikliniği’ne TİKA tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Gürcistan’da özelleştirme süreci sağlık sektörün gelişmesini olumsuz etkilendiğinden dolayı özelleştirilen sağlık merkezlerinin çoğu faaliyet alanını değiştirmiş veya kapatılmış durumda bulunuyor. Ekonomik ömrünü tamamlamış  cihazlar ise kullanılamaz durumda yer alıyor. Gürcistan’ın birçok bölgesinde ve aynı zamanda Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’te sağlık hizmeti götürülemezken, halka verilen sağlık hizmetleri ve sağlık ekipmanları da yetersiz kalıyor.

Didi Digomi Halk Polikliniğini işleten Tıbbi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Tea Eristavi, Didi Digomi Halk Polikliniğinin tadilatı ve donanımı ile ısıtma sistemin sağlanması konusunda TİKA’dan destek talebinde bulundu. Ticari hedefi olmayan Tıbbi Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünün söz konusu yardıma ilişkin talep yazısında bahse konu Didi Digomi Halk Polikliniği’nin yirmi senedir herhangi bir bakım ve onarım görmediği dile getirilmişti. Ayrıca merkezde fazla gelir kaynağı olmadığından dolayı Didi Digomi Halk Polikliniği tıbbi donanımı alımı konusunda zorluk çektikleri ve bazı bölümlerin bu nedenle çalışmadığı tespit edildi.

Poliklinik, 9 katlı bir apartmanın 1. katında 3 bölüm olarak faaliyet gösteriyor. Didi Diğomi Polikliniği’nde jinekoloji, dişçi, optalmoloji, kulak-boğaz-burun, çocuk doktoru, aile doktoru, ultrason, laboratuar, kardiyoloji, nevroloji, endokrinoloji, fizyoterapi ve cerrahi bölümleri halka hizmet veriyor. Günlük başvuran hasta sayısının 35-40 civarında olduğu poliklinikte 18 doktor, 3 hemşire ve 9 idari personel çalışıyor. Didi Diğomi’de bulunan tek poliklinik TİKA tarafından tadilattan geçirilerek donanım desteği verildi. Bu kapsamda TİKA tarafından söz konusu proje ile vatandaşlara rahat bir ortam ve daha kaliteli sağlık hizmeti sağlandı.

Poliklinik Müdürü Eristavi projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gürcistan’da faaliyet gösteren donörler arasında TİKA lider konumundadır. TİKA, diğer yardım kurumlarında gördüğüm fazla bürokrasiye girmeden güzel projelerini gerçekleştirmektedir. En önemlisi, TİKA özellikte toplumun alt tabakasını düşünen bir kurumdur. Gürcistan için ülkede TİKA Ofisinin bulunması bir şanstır. Yardımları için TİKA’ya çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Sonraki Haber

Çad ve Cibuti Cumhuriyetleri Su ve Kanalizasyon İdareleri Teknik Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Çad ve Cibutili Su ve Kanalizasyon İdareleri teknik personeline eğitim programı düzenlendi. TİKA katkı sağladığı mesleki eğitim programları ile Afrika ülkelerine yönelik proje ve faaliyetlerine hız kesmeden...