Haberler

18 Ağustos 2022

Gönüllü Elçilerimiz, Moldova’daki TİKA Projelerini Yerinde İnceledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Moldova’ya giden Türk öğrenciler, TİKA projelerini yerinde inceledi.

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, TİKA tarafından desteklenen 2022 TPP kapsamında Moldova’ya giderek TİKA projelerini yerinde inceledi. TİKA gönüllüleri ilk olarak, TİKA Kişinev Program Koordinatörlüğü ofisini ziyaret ederek, koordinatör Selda Özdenoğlu tarafından Moldova’da yapılan projeler hakkında bilgi aldı.

Türk Hava Yolları Kişinev Ofisi ve Komrat Devlet Üniversitesi’ne ziyarette bulunan gönüllü öğrenciler daha sonra TİKA'nın Gagavuz Özerk Bölgesi başkenti Komrat'ta gerçekleştirdiği projelerden olan Komrat Nasrettin Hoca Kreşi, Atatürk Kütüphanesi, Recep Tayyip Erdoğan Huzurevi ve Prof. Dr. Aziz Sancar Hastanesi’ni yerinde inceleme fırsatını buldular.

Programın devamında mimar ve inşaat mühendisi gönüllü öğrencilerimiz, inşası TİKA tarafından yapılan ve 2023 yılında tamamlanması planlanan 456 öğrenci kapasiteli Komrat Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Külliyesi şantiyesindeki çalışmalara katıldı.

Dostluk maçında ter attılar

Programın son etkinliğinde ise Türkiye ve Moldova arasındaki dostluğun pekiştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yenilenen 5 bin seyirci kapasiteli Mumjiev Komrat Stadyumu’nda Türk öğrenciler ile TİKA ve Komrat Belediyesi personeli arasında bir dostluk maçı düzenlendi. Güzel gollerin atıldığı maçta, Komrat Belediye Başkanı Sergey Anastasov da TİKA armalı formayı terletti.

TİKA'nın koordinasyonundaki 2022 TPP’yi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu destekliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna’da Savaş Mağduru 500 Aileye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Kiev bölgesinde bulunan Gostomel ilçesinde savaş mağduru 500 aileye gıda kolisi dağıtıldı. Gostomel İlçesi İnsani Yardım Merkezinde düzenlenen dağıtım programına katılan ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolileri...