Haberler

19 Ağustos 2022

TİKA’dan Ukrayna’da Savaş Mağduru 500 Aileye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Kiev bölgesinde bulunan Gostomel ilçesinde savaş mağduru 500 aileye gıda kolisi dağıtıldı.

Gostomel İlçesi İnsani Yardım Merkezinde düzenlenen dağıtım programına katılan ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolileri teslim edildi. Programa katılmayan yaşlı, engelli ve gazilerin gıda paketleri ise merkez tarafından ev sahiplerine ulaştırıldı.

Gostomel ilçesi 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Ukrayna savaşında en çok hasar gören ilçelerden biri olurken, mevcut binaların birçoğu da saldırılarda yıkılmıştı. Sosyal ve ticari altyapıların yok edilmesi nedeniyle bölge sakinleri temel ihtiyaçların giderilmesinde zorluk çekiyor. Evlerine dönebilen savaş mağdurları ise halihazırda geçici sığınaklarda yaşıyor. Gostomel kasabası ve Horyanka, Moşun, Ozera köylerini içeren Gostomel ilçesinde insani yardıma ihtiyaç duyan yaklaşık 3.000 aile bulunuyor. Ülkenin doğusunda devam eden savaş sebebiyle Gostomel’e sığınan yaklaşık 500 aile de okullarda ve tanıdıklarının evlerinde yaşamlarına devam ediyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen gıda dağıtım programına, Gostomel Belediye Başkan yardımcısı Leonid Vintseviç, Gostomel İlçesi İnsani Yardım Merkezi İnsani Yardım Dağıtımı Bölümü Koordinatörü Veronika İşenko ve TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer katıldı.

Sonraki Haber

Türkiye'nin 2012'de Attığı Tohumlar Somali Tarımına Can Suyu Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) iş birliğinde 2012'de kurulan ve bugün bir üniversiteye dönüşen Tarım Okulu Projesi'yle Somali’deki tarım faaliyetleri yeniden canlandı. Önce "Somali...