Haberler

28 Mart 2016

Global Eğitim Zirvesi Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Geleceğin Eğitimi Derneği tarafından organize edilen "Global Eğitim Zirvesi" Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 26 – 27 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye'den ve dünyanın 11 farklı ülkesinden Milli Eğitim Bakanları ve uluslararası katılımcılar iştirak etti.

Geleceğin Eğitimi Derneği'nce düzenlenen 1. Global Eğitim Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim sistemimizi çocuklarımıza öz güven duygusu kazandıracak, atılım ruhu aşılayacak, pergelin bir ayağını değerlerimize, buraya sabit kılacak; diğer ayağıyla da tüm dünyayı Mevlana’nın dediği gibi dolaşacak şekilde yeniden ele almalıyız. Bu çerçevede başlatılan çalışmalar olduğunu biliyorum. Bunları süratle hayata geçirip yeni ufuklara yol almaya başlamalıyız” dedi.

Temel amacı eğitim alanında karşılıklı işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi olan zirvede gelişen bilgi teknolojisinin eğitim kalitesinin artırılmasında nasıl yararlanılacağı ele alınırken zirvenin önemli konularından biri de özellikle Suriye'deki savaş nedeniyle mülteci durumuna düşen eğitim çağındaki çocukların eğitim açıklarının nasıl kapatılacağı konusu oldu.

İki gün süren zirvede misafir Bakanlar ülkelerindeki eğitim faaliyetlerinin durumunu paylaşırken Türkiye'de ve dünyanın diğer ülkelerinde eğitime teknolojik anlamda katkıda bulunan firmalar, uluslararası STK'lar ve eğitim kurumlarının yetkilileri de eğitim ve mülteci sorununa nasıl katkıda bulundukları konusunda bilgilerini paylaştılar. Zirve eğitim alanındaki ilişkilerin değerlendirildiği Bakanlar arasındaki kapalı oturumla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek’te Arıcılığa Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te arıcılığın geliştirilmesi kapsamında Bosna Hersek’in Kuzeydoğusunda yer alan Kalesija (Kalesiya) şehrinde bulunan Kalesija Karma Lisesi’ne arıcılık malzeme ve ekipmanları desteğinde bulunuldu. Bosna Hersek’te birçok alanda...