Haberler

29 Mart 2016

TİKA Bosna Hersek’te Arıcılığa Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te arıcılığın geliştirilmesi kapsamında Bosna Hersek’in Kuzeydoğusunda yer alan Kalesija (Kalesiya) şehrinde bulunan Kalesija Karma Lisesi’ne arıcılık malzeme ve ekipmanları desteğinde bulunuldu.

Bosna Hersek’te birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Zeljezno Polje, Kaçuni, Zepçe’de Organik Arıcılık projelerini başarıyla gerçekleştiren, Saraybosna ve Mostar’da Bal Analiz Labaratuvarların kurulmasını sağlayan TİKA, Bosna Hersek arıcılığının geliştirilmesine yönelik bir güzel projeye daha imza attı. TİKA tarafından Kalesija Karma Lisesi’ne arıcılık malzeme ve ekipmanları temin edildi.

Bosna Hersek’in Kuzeydoğusunda yer alan Kalesija (Kalesiya) şehrinde bulunan Kalesija Karma Lisesi 1977 yılından bu yana 850 öğrencisi ve 70 öğretmeni ile eğitim hayatına devam ediyor. Söz konusu lisede, Tuzla, Zivinice, Osmaci, Sapna, Zvornik ve Kalesija’dan gelen öğrenciler eğitim görüyor.

Okulun bünyesinde düz lise, teknik liseler ve meslek liseleri bulunuyor. Veterinerlik ve Tarım Lisesi Öğrencileri, eğitimi Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Öğretim (EUVET) müfredatına göre alıyor. Bu müfredata göre teorik eğitimin yanında pratik eğitim uygulaması da yapılıyor. Müfredat içerisinde Arıcılık dersleri de yer alıyor. 

Arıcılık dersleri, malzeme ve ekipman yokluğundan şimdiye kadar sadece teorik olarak verilebiliyordu, fakat TİKA tarafından temin edilen arıcılık malzeme ve ekipmanların sayesinde Arıcılık derslerinin uygulamalı olarak da yapılması mümkün olacak. Bu proje ile hem teorik hem de pratik olarak öğrencilere arıcılık yapmayı öğretilmesi planlanıyor.

Projenin devamı olarak, Zvornik ve Osmaci’ye geri dönüş yapmış olan 5.893 ailenin çocuklarından okulda öğrenim gören ve istekli olan öğrencilere kovan bağışlanıp, bu öğrencilere arıcılık bilgisi verilmesi sureti ile meslek sahibi edindirilmesi planlanıyor. 

Proje ile kısa vadede okulda öğrencilere teorik arıcılık yanında pratik arıcılık bilgilerinin verilmesi, uzun vadede ise bilimsel olarak arıcılık yapmayı öğrenen gençlerin bu işi meslek edinmeleri ve profesyonel olarak arıcılık yaparak geçimlerini temin etmeleri hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Sudan’da Sağlık Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneği’ne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu. Sağlık alanında yaşanan sıkıntı ve sorunlar Sudan'ın en büyük problemleri arasında yer alıyor. Bu durum,...