Haberler

02 Temmuz 2014

Gıda Güvenliği ve Proje Döngü Yönetimi Çalıştayına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı (FAO) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinden Gıda Güvenliği ve Proje Döngü Yönetimi konulu çalıştay Menemen’de gerçekleştirildi.

TİKA ile Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı arasındaki işbirliği anlaşması çerçevesinde TİKA, Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Gıda Güvenliği ve Proje Döngü Yönetimi konulu çalıştay düzenlendi. Proje kapsamında Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Afganistan’dan Türkiye’ye gelen katılımcılara Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde iki hafta süre ile uygulamalı eğitim verildi.

Eğitim kapsamında katılımcılara tarafından, küçük çaplı süt işleme tesisleri, büyük çaplı et, balık ve süt işletmeleri, Dikili’deki seralar ve sulama sistemleri, entegre mandıralar, entegre sebze işletmeleri, sebze ve meyve yetiştiriciliği tesislerine sahadaki uygulamaları görmek üzere ziyarette bulunuldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ile DSİ Bölge Müdürlüğü’ne de ziyaret gerçekleştirildi. Ayrıca katılımcılar Proje Döngü Yönetimi (proje yapılandırma, yatırım planlama, yatırım analizleri ve planlama prensipleri, bütçeleme, mali kaynaklara göre projenin yeniden yapılandırılması ve tanımlanması) konularında bilgilendirilerek, proje örnekleri hazırlandı.

Entegre gıda güvenliği faz sınıflandırılması, gıda güvenliği program ve politikalarının tasarlanması konusunda örnekler gösterildi. Kapanış oturumunda katılımcılar eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Uygulamalı eğitimin son derece yararlı olduğunu dile getirerek katılımcılar programın düzenlenmesine destek veren TİKA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı’na teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Afganistan’Da Sağlik Alaninda Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Kabil Vilayeti Bagrami İlçesinde bulunan Şiveki BHC Kliniği, Bagrami BHC Kliniği ve Kamari BHC Kliniği’ne tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA’nın Afganistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve...