Haberler

22 Mayıs 2023

Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi, Budapeşte'de Açıldı

Türkiye'nin önemli kültürel miraslarından olan çini, ebru ve minyatür sanatlarını tanıtmak amacıyla TİKA, Gül Baba Müzesi ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen "Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi" ilgi gördü.

16-17 Mayıs tarihleri arasında gezilebilen sergi ile Türk el sanatlarının büyüleyici dünyası, ziyaretçilere aktarıldı.

Türkiye'den gelen çini sanatçısı Sevgi Vardarlı İnal, minyatür sanatçısı Canan Ateş ve ebru sanatçısı Saime Yücel, ülkemizin bu sanat dallarındaki ustalığını sergileyerek büyük beğeni topladılar.

Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı olan sanatçılar, ulusal ve uluslararası birçok sergide yer almış ve Türk el sanatlarıyla ilgili bilgilerini davetlilere aktarmanın yanı sıra eserlerini de sergileme fırsatı buldular.

Gül Baba Müzesinde gerçekleşen serginin açılışına; Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ile Türk ve Macaristanlı sanatseverler katıldı.

Ziyaretçilere eşsiz bir deneyim yaşatan sergide, Türk el sanatlarının zenginliği ve estetik değerleri keşfedildi.

Sonraki Haber

Karadağ’da Arıcılığın Gelişimine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Karadağ’ın güneyinde bulunan Ulçin şehrinde "Arı Yetiştiriciliği ve Hastalık Zararlıları ile Mücadele Eğitimi" düzenlendi. Karadağ'da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, TİKA ve Ordu...