Haberler

20 Ağustos 2014

Gazze İçin Acil İnsani Yardımlar Devam Edecek

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Gazze’ye yönelik devam eden saldırılar kapsamında yürüttüğü Gazze’ye insani yardım kampanyası hakkında basın toplantısı düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Filistin eski Evkaf ve Din İşleri Bakanı Dr. İsmail Rıdvan’ın katıldığı basın toplantısında, Gazze için acil insani yardımın devam edeceği ve sürdürülebilir projelerle Gazze’nin destekleneceği açıklandı.

’İnsanlığın vicdanını onarmak için gelin Gazze’yi yeniden imar edelim’ başlığı altında kampanyanın devam edeceğini açıklayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, başlattıkları yardım kampanyası kapsamında bugün itibarıyla 52 milyon 900 bin lira toplandığını belirterek, “Yeni başlığımız ’İnsanlığın vicdanını onarmak için gelin Gazze’yi yeniden imar edelim.’ Bu sadece halkımıza bir sesleniş değildir, bu aynı zamanda bütün Müslüman kardeşlerimize bir sesleniştir, çığlıktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ramazan ayı boyunca İslam dünyasının çok zor zamanlar geçirdiğini belirterek, “Başkanlık ve TİKA olarak yardım kampanyasını sürdürmek istiyoruz. Yeni başlığımız ’İnsanlığın vicdanını onarmak için gelin Gazze’yi yeniden imar edelim.’ Bu sadece halkımıza bir sesleniş değildir, bu aynı zamanda bütün Müslüman kardeşlerimize bir sesleniştir, çığlıktır. Bilhassa petrol zengini Müslüman kardeşlerimize sesleniyorum. Sadece bir aylık israflarımızı önlersek, inanıyorum ki Gazze’yi yeniden imar ederiz. Müslüman ülkelerin büyük bir kısmı sadece bir aylık israflarını önlerse Gazze’yi yeniden imar eder” diye konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise, Gazze’ye yardım çalışmalarıyla ilgili sürecin Türkiye adına onur verici şekilde devam ettiğini söyledi. Bombalamanın başladığı günden itibaren Gazze’nin yanında olduklarını ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, acil ve insani yardımların, içeriden tedarik edilerek yoğun şekilde sevkiyatının yapıldığını bildirdi. 12 kamyonluk gıda ve temizlik ürünleri malzemesinin de içeri gireceğini anlatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Gazze’de her alanda büyük ihtiyaçlar bulunduğuna işaret etti.

Acil ve insani yardımlar tamamlandıktan sonra kalıcı ve sürdürülebilir yaşamı sağlayacak projelere devam etmek gerekeceğini belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Bugüne kadar 15 bin aileye gıda sevkıyatı yapıldı. Filistin Acil Yardımlar Masası koordinasyonuyla 17 bin ailelik acil yardımlar desteği yapıldı. Yaklaşık bir ay günlük sıcak yemek çıkarıldı. İftar ve günlük yemek olarak 15 bin kişiye, daha sonra 25 bin kişiye kadar çıkacak sıcak yemek servisi yapıldı” dedi.

Gazze halkının acıların en büyüğünü yaşadığını ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, bundan sonraki süreçte konut ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük çalışma yapılması gerektiğini, bununla ilgili proje hazırlıklarının devam ettiğini bildirdi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, tarım, hayvancılık ve mesleki konularda, üretime dönük projelerin de geliştirileceğini kaydetti.
Eski Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı İsmail Rıdvan, Filistin meselesini sahiplenen, Filistin halkının dertleriyle dertlenen Türk halkına teşekkür etti.

Filistin’de düşman saldırılarından kaynaklanan çok büyük afet yaşandığını dile getiren Eski Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı Rıdvan, bugün itibarıyla 2 bin kişinin şehit olduğunu, 10 bin 200 kişinin yaralandığını, yarım milyon insanın yaşadığı bölgeyi terk ettiğini ve evsiz kaldığını, 11 bin meskenin, 65 caminin yıkıldığını, 141 okul, 6 üniversite binası ile çocukların gıda ihtiyaçlarının karşılandığı bisküvi ve süt fabrikalarının hedef alındığını kaydetti.

Sonraki Haber

Saraybosna'da Tarihi Başçarşı Yenilenecek

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın simgelerinden biri olan tarihi Başçarşı Meydanı’ndaki bozuk taş döşemeler Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın koordinesinde yenilenecek. TİKA koordinasyonunda, Bursa’nın Osmangazi ve Saraybosna’nın Stari Grad belediyeleri işbirliğinde gerçekleştirilecek projenin protokolünü, TİKA...