Haberler

10 Mart 2015

Gambiya'da 5 Bin İnsanın Temiz Suya Erişimi Sağlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gambiya’da Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği (SEN-DE-GEL) işbirliğinde Gambiya’da 8 su kuyusu açılarak 5 bin insanın temiz suya erişimini sağlandı.

Afrika’nın birçok ülkesinde su ve sanitasyon alanında faaliyetler yürüten Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA); bu kapsamda Afrika’nın en küçük ülkesi Gambiya’da Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği (SEN-DE-GEL) işbirliği ile 8 adet su kuyusunun açılımına destek sağladı. Okyanus kıyısında ve Gambiya Nehri’nin çevresinde yer almasına rağmen özellikle Sahra Çölü’nden esen kuru Harmattan rüzgârlarının etkisi ile kasım ve mayıs ayları arasında ciddi kuraklık yaşayan ülkede temiz suya erişim noktasında önemli sorunlar yaşanmaktadır.

Anılan yerlerden birisi olan Pakaliba Köyü’nde gerçekleştirilen törene katılan Lower River Bölge Valisi Salif Puye Türkiye ve Gambiya arasındaki iyi ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek gerçekleştirilen projelerin artarak devam etmesini diledi. Sen-De-Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil ise Gambiya’da gerçekleştirdikleri birçok faaliyette oluğu gibi bu projede de en büyük destekçilerinin TİKA olduğunu vurguladı. TİKA Senegal Program Koordinatörü Anıl ERTEKİN de Afrika’da Türk STK’larının yaptığı başarılı faaliyetlerinin ülkemizin görünürlüğüne olan olumlu katkısına değindi ve TİKA-STK işbirliğinin her geçen zaman daha fazla arttığını ifade etti.

Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla Gambiya’da temiz suya erişim oranı %80’lerin üzerine çıksa da su kirliliği kaynaklı ölüm oranları hala %13 seviyesinde olup; birçok yerleşim yerinde yeni su kuyusunun kullanıma açılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, Başkent Banjul’a 180 km uzaklıkta bulunan Lower River Bölgesi’ne bağlı 8 farklı köyde hayata geçirilen proje doğrultusunda söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan yaklaşık 5000 insanın temiz suya erişim sağlaması planlanmaktadır.

 

Sonraki Haber

Sudan/Hartum'da Gerçekleştirilen Uluslararası Uygulamalı Laparaskopi Kursu'na Destek

Uluslararası Laparoskopi Kursu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleri ile Sudan/Hartum  Şehrinde gerçekleştirildi.        Alanında söz sahibi bilim adamlarından oluşan Türk-Ürolap Laparaskopi Eğitmen Grubu, Almanya ve Sudan’daki meslektaşları ile birlikte; 05-11 Mart 2015...