Haberler

11 Mart 2015

Sudan/Hartum'da Gerçekleştirilen Uluslararası Uygulamalı Laparaskopi Kursu'na Destek

Uluslararası Laparoskopi Kursu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleri ile Sudan/Hartum  Şehrinde gerçekleştirildi.

       Alanında söz sahibi bilim adamlarından oluşan Türk-Ürolap Laparaskopi Eğitmen Grubu, Almanya ve Sudan’daki meslektaşları ile birlikte; 05-11 Mart 2015 tarihleri arasında Sudan’nın Hartum şehrinde Sudan, Azerbaycan ve Mısır’dan gelen kursiyerlerin katılımıyla Uluslararası Laparoskopi Kursu ‘nu  gerçekleştirdi. Kursta Azerbaycan, Kosova ve Sudan’dan  kursiyerler ile 7 eğitmen  (5 doktor ve 2 hemşire), Almanya-Türkiye –Sudan ‘dan akademisyenler ve diğer katılımcılar yer aldı.

Canlı olarak 3D Laparoskopik operasyonların gerçekleştirildiği kursta; Operasyonlar kursiyerler ve katılımcılar tarafından interaktif olarak toplantı salonundan takip edildi. Kanser cerrahi tedavisinde Robotik ve  laparoskopik teknikler ile eğitmenler  kendi deneyim ve tecrübelerini de içeren sunumların gerçekleştirildiği kursta ayrıca laparoskopik ekipman, laparoskopik ürolojide eğitim modelleri, laparoskopik ürolojide anestezi, cerrahi sütür teknikleri, operasyonlarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, komplikasyonlar konulu sunumlar videolar eşliğinde kursiyerler ile paylaşıldı.

 

Sonraki Haber

Doğu Makedonya'da 60 Aileye Sera Sebzeciliği Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Doğu Makedonya’da 14 köyden dar gelirli 60 aileye sera sebzeciliğini geliştirme projesi kapsamında sera ekipmanı ve fidan dağıtıldı. TİKA Makedonya’da faaliyetlerine aralıksız olarak devam ediyor. Bu kapsamda...