Haberler

26 Aralık 2013

Filistin'de Meteoroloji Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Filistin’de idari, sivil, sosyal, ekonomi, tarım, kültür, gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilen kapasite artırım programları kapsamında Filistin Devleti Meteoroloji İşleri Ofisi Uzmanlarına Türkiye Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden iki uzman tarafından Ramallah’ta eğitim verildi.

Filistin’in yapılandırılması ve Filistin halkının desteklenmesi kapsamında TİKA tarafından idari, sivil, sosyal, ekonomi, tarım, kültür, gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilen kapasite artırım programları düzenleniyor. Bu bağlamda söz konusu programlar kapsamında TİKA’nın katkılarıyla Filistin Devleti Meteoroloji İşleri Ofisi Uzmanlarına Türkiye Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden iki uzman tarafından Ramallah’ta eğitim verildi.

TİKA ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Filistin Devleti Meteoroloji İşleri Ofisi uzmanlarına, bugüne kadar çeşitli konularda eğitim programları düzenlendi. 2013 yılı içerisinde Meteoroloji Uzmanlarına yönelik eğitim programlarının ilki, geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’de Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde gerçekleştirildi. Eğitim programlarının ikincisi ise Filistin’de Türkiye’den gelen 2 uzman tarafından verilen eğitimlerle tamamlandı.

Filistin Meteoroloji İşleri Ofisi çalışanlarının daha hızlı, yerinde ve sağlıklı hizmet verebilmesi için kapasite artırımlarının sağlanması ve yeni teknolojik yenilikler konusunda uzmanların eğitilmesi amacıyla düzenlenen kursa Filistin’den 15 Meteoroloji uzmanı katıldı. Öte yandan Türkiye’den gelen uzmanlar Filistin’in değişik kentlerindeki meteoroloji istasyonlarında incelemeler yaparak kapasite ve durum değerlendirmelerde bulunup rapor hazırladılar.

Eğitim programı kapsamında düzenlenen törene Filistin Devleti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Dr. Ali Şas, Filistin Devleti Meteoroloji İşleri Genel Müdürü M. Yusuf Ebu Esad, TİKA Filistin Koordinatörü Kürşad Mahmat, TİKA yetkilileri, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yetkililer katıldı.

Törende konuşan Filistin Devleti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Dr. Şas, TİKA’nın Filistin’de gerçekleştirdiği projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Şahsım ve Meteoroloji çalışanlarının tamamı adına sizlere, kardeş Türk halkına, hükümetine ve TİKA’ya Filistin halkına yaptıkları yardım ve destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Filistin Meteoroloji çalışanlarının kapasite artırımlarını temini için düzenlenen eğitim programının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Filistin Devleti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Dr. Şas, Filistin halkı ile Türk halkının kardeşliğine, akrabalığına, derin tarihi, dini ve kültürel bağlara vurgu yaptı.

TİKA Filistin Koordinatörü Mahmat ise, TİKA’nın Filistin’de bir çok sektörde faaliyet ve proje gerçekleştirdiğini, hiç şüphesiz bunlar içerisinde en önemlilerinin kapasite arttırım programları olduğunu ifade etti. TİKA Filistin Koordinatörü Mahmat Filistin yönetiminin ihtiyaç duyduğu her konuda Türkiye’nin bilgi birikim ve tecrübe paylaşıma hazır olduğunu belirterek, programın verimli ve faydalı olması temennilerini ileterek başarılar diledi.

Sonraki Haber

Afganistan'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde bulunan Bektaş Orta Okulu’na malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Afganistan’da eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor. TİKA’nın Afganistan’da eğitime destek verilmesi kapsamında gerçekleştirilen proje...