Haberler

27 Aralık 2013

Afganistan'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde bulunan Bektaş Orta Okulu’na malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Afganistan’da eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor. TİKA’nın Afganistan’da eğitime destek verilmesi kapsamında gerçekleştirilen proje çerçevesinde Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde bulunan Bektaş Orta Okulu için temin edilen 320 adet masa ve sıra düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Türkiye Mezar-i Şerif Başkonsolosu Güneş Yeşildağ, Belh İl Milli Eğitim Müdürü Kays Mehir Ayin, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Afgan yetkilileri ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Yeşildağ törende yaptığı konuşmada, Afgan ve Türk halkı arasındaki dostluğun çok eskiye dayandığını, bu yardımların Afgan halkı tarafından istendiği sürece özellikle eğitim ve sağlık alanında devam edeceğini söyledi. Ülkede bugün zorlukların aşılması için eğitim imkanlarının güçlendirilmesinin, izlenebilecek en iyi yol olduğunu söyleyen Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Yeşildağ, bu kapsamda Türkiye’nin yardımlarının devam ettiğini vurguladı. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Yeşildağ, başta eğitim ve sağlık alanlarında hayata geçirdikleri projelerin diğer alanlarda da süreceğini belirterek, TİKA’ya yapmış olduğu projelerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Belh Vilayeti Milli Eğitim Müdürü Ayin ise yapmış olduğu bu yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, Afgan halkının Türk halkını çok sevdiğini, kardeşleri olarak gördüğünü ve bu dostluk ve kardeşliğin artarak devam edeceğine inandığını ifade etti. Belh Vilayeti Milli Eğitim Müdürü Ayin, Mezar-i Şerif’te birçok uluslararası yardım kuruluşunun faaliyet gösterdiğine işaret ederek, söz konusu kuruluşların arasında TİKA’nın yaptığı projelerin Afgan halkı tarafından çok takdir edildiğini kaydetti.

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da konuşmasında, bölgede TİKA olarak 2014 yılında da projelere devam edileceğini, başka okullarında buna benzer sıkıntılarının giderilmesine yönelik projeler uygulanacağını söyledi. TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan, Mezar-ı Şerif ilinde Belh Eğitim Müdürlüğüyle koordineli olarak Türkiye’den getirilecek uzmanlarla kapasite geliştirme kursları ve formasyon eğitimlerinin düzenleneceğini belirtti. Ayrıca yine Mezar-ı Şerif ilinde Bahtar okulunun yıkılarak yerine 42 sınıflık yeni bir okulun yapılacağını ifade eden TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan, Bektaş Ortaokulu’na teslimi gerçekleştirilen 320 adet öğrenci masa-sırası ve 16 adet öğretmen masa ve sandalyesinin okula ve öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

Afganistan’da uzun yıllar devam eden savaşlar sonucu her sektörü olduğu gibi eğitim sektörünü de olumsuz yönde etkilendi. Eğitim için gerekli olan fiziki altyapılar çok yetersiz durumdaydı. Bu bağlamda TİKA tarafından bu sorunun giderilmesi için 2005 yılından bugüne kadar Afganistan’da 86 adet okul inşası gerçekleştirilerek bu sayede yılda yüz binden fazla öğrencinin eğitim hizmeti alması sağlandı.

Belh Vilayetinde 2013 yılı içerisinde, Çarkent İlçesi Pas-i Çay Beldesinde 12 derslik okul hizmet binasının inşaatı tamamlanmış ve tefrişatı da yapılarak Afgan yetkililere teslim edildi. Ayrıca Mezar-ı Şerif ilinde Sultan Raziye ve Mevlana Celaleddini Balkhi Kız Okullarının masa ve sıra ihtiyaçlarını giderildi. Yine Belh Vilayeti Eğitim Müdürlüğü’nün bazı odalarının tadilatı ve tefrişatı ile Eğitim Müdürlüğü’nün Konferans salonunun tadilat işlemleri de devam ediyor.

Faryab Vilayeti Şirintagab İlçesinde Eğitim Enstitüsü, 16 sınıflık okul hizmet binaları ve Kurgan İlçesindeki 12 sınıflık okul hizmet binaları da yine TİKA’nın katkılarıyla Afganistan eğitiminin hizmetine sunuldu. Bu okulların öğrenci masa-sırası, öğretmen masa-sandalyesi ve idari birimlerin tefrişatı da TİKA tarafından gerçekleştirildi. Cevizcan Vilayetinde de 42 sınıflık Şibirgan Gevher Şad Begüm Kız Lisesi tamamlanmış, tefrişatı gerçekleştirilerek öğrencilerin eğitimine sunuldu. Ayrıca yine Cevizcan Vilayetinde Şibirgan Abdul Hakim Kahraman Kız Lisesi’ne masa ve sıra alımı yapıldı.

TİKA özellikle ilköğretim ve ortaöğretim okulları inşa etmek ve okulların donanım ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle Afganistan’da eğitim altyapılarının kurulmasına büyük katkı sağlıyor. Bu doğrultuda Mezar-ı Şerif Bektaş Orta Okuluna 320 adet öğrenci masa-sırası ve 16 adet öğretmen masa ve sandalyesi temin edilerek okul yetkililerine teslim edildi.

Sonraki Haber

Özbekistan'da Sağlam Evlat Vakfı'na Mobil Klinik Aracı

Özbekistan’da kırsal kesime sağlık hizmetlerinin ulaştırılması, yetişkinlerin ve çocukların sağlık kontrollerinin düzenli yapılması, hastalıkların teşhisi ve tedavisine ilişkin faaliyetlerde kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen Mobil Klinik aracı düzenlenen törenle...