Haberler

18 Haziran 2018

Filistin Güvenlik Güçlerine Dil Eğitimi Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin’in Eriha şehrinde Filistin güvenlik güçlerine ait Askeri Eğitim Merkezi’ne dil laboratuvarı kuruldu.

Filistin Devleti’nin güvenlik güçlerinin eğitim gördüğü ve Uluslararası Güvenlik Desteği Programı kapsamında ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İtalya’dan askeri uzmanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 2 uzmanın askeri eğitim sunduğu tesiste TİKA tarafından modern cihazlarla donatılmış 30 kişilik dil laboratuvarının kurulumu gerçekleştirildi.

Filistin Devleti’nin en stratejik kurumlarından birine kazandırılan dil laboratuvarı ile Filistin Güvenlik Güçleri mensuplarının gördükleri eğitim standartları artırıldı. Ayrıca, dil laboratuvarı ile önümüzdeki dönemde Filistin Güvenlik Güçleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasında kurulacak işbirliği ve etkileşimin ilk adımı atılmış oldu.

Kurulumu yapılan dil laboratuvarının açılış törenine TİKA Orta Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir, Kudüs Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu, Filistin Askeri Eğitim Heyeti Başkanı Yusuf El-Hilu ve birçok yetkili katıldı.

Açılışta konuşan TİKA Orta Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı Özdemir, dil laboratuvarı projesi ile mesajlarını dünyaya daha kolay ve özgür bir şekilde iletmeleri için Filistinli askerlerin yabancı dil eğitimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getirdi. TİKA tarafından 2005 yılından bu Filistin’de 500’den fazla proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini hatırlatan Özdemir, Filistin’deki faaliyetlerin artarak devam edeceğini ifade etti. Kudüs Üniversitesi bünyesinde 400 kız öğrenci için yurt inşası projesine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirten Özdemir, inşa aşamasının en kısa sürede başlayacağı müjdesini verdi.

Filistin Askeri Eğitim Heyeti Başkanı Hilu ise, Dil Laboratuvarının Filistinli kurumlarının oluşturulmasında önemli bir adım olduğunu ve merkezdeki eğitimin subay ve askerlere ilerideki akademik ve askeri hayatlarında bir takım imkânlar sunacağına emin olduğunu ifade etti. Türkiye’den görevlendirilen uzmanlar ile sağladıkları uyumlu çalışmayı örnek gösteren Hilu, askeri alanda da Türkiye – Filistin işbirliği büyük fayda sağlayacağını düşündüğünü belirtti. Hilu, Türk halkına ve devletine TİKA aracılığıyla sağladıkları dil laboratuvarı desteği için teşekkürlerini sunarak, gelecekte askeri alanda planladıkları işbirliği faaliyetinin beraber gerçekleştirmeyi umduklarını, Filistin’in mücadelesine her alanda destek veren Türkiye’nin askeri işbirliği anlamında en güvenir ortakları olduğunu sözlerine ekledi.

Söz konusu proje ile Filistin’de her düzeydeki eğitim faaliyetlerine verdiği desteklere bir yenisini ekleyen TİKA, Filistin Devleti’nin verdiği mücadelede hangi alanda olursa olsun ihtiyaç duyacağı desteği vermeye çaba göstereceğini somut olarak göstermiş oldu.

Sonraki Haber

Tacikistan’a Engelli Rehabilitasyon Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’ın en büyük hastanesi, Milli Tıp Merkezi “Şifobahş” bünyesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezi kuruyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamada hastane yönetiminin belirlediği alanda tek...