Haberler

29 Ağustos 2023

Filistin’de Tarımsal Kalkınmaya TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze Şeridi’nde tarımsal kalkınmanın desteklenmesi kapsamında "model çiftlik" kuruldu.

Yoksulluk oranının %65, işsizlik oranının %46 seviyelerine ulaştığı Gazze’de devam eden abluka, altyapı ve yatırım yetersizlikleri, ülkeye giriş çıkışlar ile ihracat ve ithalatta yaşanan kısıtlamalar gibi sebeplerden dolayı istihdam konusu Gazze’nin öncelikli meselelerinin başında geliyor.

Filistin’de üretim, gelir getirici ve istihdam sağlayıcı projelere ağırlık veren TİKA, Gazze'de 2002 yılında kurulan ve tarım alanında faaliyetler yürüten Gazze Tarım ve Çevre Derneği ile iş birliği yaparak "model çiftlik" kurdu. Proje kapsamında 4 dönüm arazi üzerine 2 dönüm sera kurularak, 1 dönümü tarım arazisi olarak değerlendirildi. Çiftlikte inşa edilen ağıl ile küçükbaş hayvancılığın yanı sıra arıcılık yapılması için de ayrı bir bölüm oluşturuldu.

Yıl boyu tam ve yarım zamanlı 10 kişinin istihdam edilmesi planlanan model çiftlikte, tarım ve hayvancılık alanında üretimin yanı sıra eğitim programlarının düzenlenmesi ve Ziraat Fakültesi öğrencilerinin de çalışma ve araştırma yapmalarına imkân sağlaması amaçlanıyor. Çiftlikte yapılacak üretimlerden elde edilecek gelirin bir kısmıyla ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapılması da hedefler arasında bulunuyor.

Gazze Tarım ve Çevre Derneği Müdürü Othman Siyam yaptığı açıklamada, projenin sadece istihdam sağlayıcı ve gelir getirici özelliğiyle değil çiftçiler ve öğrencilere yönelik bir araştırma merkezi olarak da öne çıktığını belirtti. Model çiftliğin iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir tarım uygulamaları için de önem taşıdığını belirten Siyam, sağlanan destekten ötürü, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Beyin Cerrahisinin Geleceği, TİKA Sponsorluğunda İstanbul’da Konuşuldu

Beyin cerrahisinin geleceğine yön verecek toplantılar serisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle İstanbul’da gerçekleştirildi. TİKA, Türk Nöroşirurji Derneği ve Yeditepe Üniversitesi iş birliğinde, beyin cerrahisindeki gelişmelerin paylaşılıp değerlendirildiği bir dizi toplantı düzenlendi....