Haberler

05 Ocak 2014

Etyopya'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Etyopya’nın Robe şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından kurulan Robe Hazırlık ve Ortaokulu Bilgisayar Laboratuvarı’nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Etyopya’da eğitim sektöründe gerçekleştirdiği projelere bir yenisi daha ekledi.

Başkent Addis Ababa’ya 430 kilometre uzaklıktaRobe şehrinde bulunan Robe Hazırlık ve Ortaokulu’nda yaklaşık 3500 öğrenci eğitim alıyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Robe Hazırlık ve Ortaokulu’nun teknik altyapısının iyileştirilmesi ve daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi çerçevesinde bilgisayar laboratuvarı kurularak okul mobilyası desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından kurulan bilgisayar laboratuvarı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Robe Valisi Ahmed Mohammed, Robe Belediye Başkanı Abdulatif Ahmed, TİKA yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Robe Belediye Başkanı Ahmed törende yaptığı konuşmada TİKA’nın Etyopya’nın en ücra noktalarına kadar yardım götürdüğünü belirterek, Türk halkının yardımseverliğinin bir kanıtı olan bu proje ile Robe Hazırlık ve Ortaokulu öğrencilerinin daha iyi şartlarda eğitim göreceğini vurguladı. Robe Belediye Başkanı Ahmed, desteklerinden dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini sundu.
1959 yılında ilkokul olarak kurulan okul, 2011 yılında aynı zamanda liseye dönüştürüldü. 84 kişilik eğitim kadrosu ile hizmet vermeye çalışan Robe Hazırlık ve Ortaokulu, üniversite eğitimi almak isteyen bölgedeki gençlerin yoğun olarak rağbet ettiği bir okul olma özelliği taşıyor.

Etyopya’nın nüfus olarak en büyük eyaleti olan Oromia’da bulunan Robe şehri 150 bin nüfusa sahip ve vatandaşlar geçimini büyük ölçüde tarım ve hayvancılıkla temin ediyor. Başkent Addis Ababa’dadâhil olmak üzere eğitim altyapısının yetersiz olduğu ülkede binlerce çocuk ekonomik zorluklar nedeniyle temel eğitimi tamamlayamıyor. Bu durum başkentten uzaklaştıkça daha da zorlaşıyor. Bu kapsamda Etyopya’da TİKA tarafından eğitim alanında gerçekleştirilen projeler ülkedeki eğitim kapasitesinin artırılmasında büyük önem taşıyor.

Sonraki Haber

Afganistan'da Al Hayat Hastanesi'ne Ambulans Desteği

Afganistan’da yarı-dernek statüsünde ilk hastane olma özelliği taşıyan Al-Hayat Hastanesi’nde kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Afganistan Sivil Toplum Örgütlerinden Humanitarian Assistance Society’in talebi...