Haberler

06 Ocak 2014

Afganistan'da Al Hayat Hastanesi'ne Ambulans Desteği

Afganistan’da yarı-dernek statüsünde ilk hastane olma özelliği taşıyan Al-Hayat Hastanesi’nde kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Afganistan Sivil Toplum Örgütlerinden Humanitarian Assistance Society’in talebi üzerine TİKA tarafından Afganistan’da yarı-dernek statüsündeki ilk hastane olma özelliği taşıyan Al-Hayat Hastanesine ambulans temini gerçekleşitirldi. 

TİKA tarafından temin edilen ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Humanitarian Assistance Society Başkan Yardımcısı Habibullah Wardak, TİKA Kabil Program Koordinatör Vekili Abdurrahman Sibğatullah Toprak, Al-Hayat Hastanesinin İcra Direktörü Dr. Sayed Habibullah Hazem ve Al Hayat Hastanesi doktorları katıldı. Törende ambulansın anahtarı Al-Hayat Hastanesinin İcra Direktörü Dr. Hazem’e teslim edildi. Yetkililer, törende yaptığı konuşmalarda, TİKA’nın Afganistan’a desteklerini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular. Yetkililer, Al Hayat Hastanesi’ne verilen ambulans desteğinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Al-Hayat Hastanesi Kabil şehri’nin içerisinde Kabul-Wardak, Gazne, Kandahar ve Pagman ana yolu üzerinde yer alıyor. Söz konusu bölgede caddelerin darlığı nedeni ile trafik kazaları meydana geliyor. Kazalarda yaralananların çoğu adı geçen hastanenin acil bölümüne getiriliyor. İlk acil müdahaleden sonra hastaların tedavi altına alınıyor ya da başka hastanelere sevk ediliyor. Bu çerçevede acil vakalarda yaralıların Kabil’in diğer hastanelerine tam zamanında taşınabilmesi için TİKA tarafından temin edilen ambulans bölgenin sağlık alanında önemli bir eksiğini gidermiş olacak.

Sonraki Haber

Moldovalı Belediye Başkanlarına Belediyecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde, Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi 2013 yılı V. Dönem Moldova Cumhuriyeti ve Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Belediye Başkanları Eğitim Programı...