Haberler

30 Nisan 2021

Erenler Sofrası Ata Yurdu Moğolistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Moğolistan’da 1200 aileye gıda ve hijyen malzemesinden oluşan paketleri dağıttı.

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmesi dolayısıyla TİKA’nın başlatmış olduğu “Erenler Sofrası” Moğolistan’da günlük geçim sıkıntısı yaşayan dar gelirli ve engelli vatandaşların yüklerini biraz da olsa hafifletti.

TİKA’nın Moğolistan'da başlatmış olduğu Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında ülke genelinde 1200 aileye gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan paketler dağıtıldı.

Dağıtım törenine, T.C Ulanbator Büyükelçisi Zafer Ateş, Sefire Ayla Ateş, Ulanbator Program Koordinatörü Emrah Ustaömer, Koordinatör Yardımcısı Sibel Güneği ve sosyal yardım alanında faaliyet gösteren derneklerin yetkilileri katıldı.

Erenler Sofrası Ramazan Programı ile Ulanbator’un Nalayh ve Songinhairhan Belediyeleri sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli ailelerin yanı sıra Moğolistan'da yaşayan Kazak ve Moğol halkların Türk Dilini öğrenmeleri, Müslüman halkın inanç, örf, âdet ve kültürlerini muhafaza ederek gelecek nesillere aktarabilmeleri gayesiyle hareket eden El Birliği Derneği, Kırkyama Engelliler Derneği, Minii Yörtuns Derneği’ne bağlı Aile İçi Şiddet Mağduru Çocuk ve Kadın Sığınma Evi, Batgerelt İreedüi Derneği’ne bağlı İtgelt Yaşlı ve Engelliler Bakımevi, Moğolistan genelinde yaşayan dar gelirli aileler, Zavhan Vilayeti ve Müslüman asıllı Kazak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bayan-Ölgiy Vilayeti’ndeki ailelere 1200 gıda kolisi ulaştırıldı.

Moğolistan’da gerçekleştirilen gıda ve hijyen malzemesi dağıtımında konuşan El Birliği Derneği Başkanı Jenisbek Habidolda: "TİKA’nın başlatmış olduğu Erenler Sofrası Ramazan Programı ile pandemi nedeniyle ülkemizde karantina uygulandığından ekonomik olarak zor durumda kaldığımız böyle bir dönemde Türk Devleti ve Türk halkı olarak yardım eli uzatmaları bizi çok mutlu etti. Böyle bir yardıma katkı sağlayan ve emeği geçen herkese şükanlarımızı sunarız.  Bu malzemeler dar gelirli ve engelli vatandaşların ihtiyaçlarını uzun süre karşılayacaktır.” dedi.

Moğolistan’ın en önemli bayramı olan Tsagaan Sar Bayramı dolayısıyla bu yılın şubat ayında da TİKA tarafından Moğolistan genelinde 2000 dar gelirli aileye yine gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan koliler dağıtılmıştı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Afganistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazan programı kapsamında Afganistan'ın kuzey bölgesindeki vilayetlerinde ihtiyaç sahibi 1.400 aileye gıda paketi dağıtıldı. TİKA, her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da Afganistan’daki ihtiyaç...